Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ: Τα… χρειάστηκαν με Κινγκς (videos)

Ο Αϊσάια Τόμας πέτυχε 26 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά οι Σακραμέντο Κινγκς «λύγισαν» με 113-103 στο «Chesapeake Energy Arena» απέναντι στους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ.

Με 24 πόντους προηγήθηκαν οι πρωταθλητές Δύσης στην τέταρτη περίοδο, όταν αμφότεροι οι προπονητές παρέταξαν αναπληρωματικούς. Ωστόσο η διαφορά έπεσε στους 5 πόντους κυρίως λόγω του Τόμας. Τότε επέστρεψαν οι Κέβιν Ντουράντ, Σερζ Ιμπάκα και Ράσελ Ουέστμπρουκ, που εξασφάλισαν τη δέκατη συνεχόμενη νίκη των Θάντερ με κρίσιμα καλάθια. Πλέον οι «βροντές» έχουν απολογισμό νικών-ηττών 19-4, ενώ οι Κινγκς υποχώρησαν στο 7-15.

Εν τέλει, ο Ντουράντ πέτυχε 31 πόντους, ο Ουέστμπρουκ 13 συν ισάριθμες ασίστ και ο Ιμπάκα πέτυχε το τρίτο φετινό double-double του με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ. Στους 18 πόντους με 5/13 σουτ έφτασε ο Κέβιν Μάρτιν, ενώ ο Τάμπο Σεφολόσα πρόσφερε 15. Σημειώνουμε πως οι Τζέρεμι Λαμπ και Ντάνιελ Όρτον δεν ήταν στη διάθεση του Σκοτ Μπρουκς, καθώς υποβιβάστηκαν στην D-League πριν από την έναρξη του αγώνα.

Για τους «βασιλιάδες» ξεχώρισε ο Τόμας με 26 πόντους, όλους στο δεύτερο 24λεπτο. Ο Ταϊρίκ Έβανς επέστρεψε στο βασικό σχήμα του Κιθ Σμαρτ με 8/12 σουτ και 21 πόντους, ενώ ο Μάρκους Θόρντον απουσίασε από δεύτερο διαδοχικό αγώνα εξαιτίας οικογενειακού προβλήματος. Μάλιστα ο σύλλογος της Καλιφόρνια δεν έχει ανακοινώσει συγκεκριμένη ημερομηνία αναφορικά με την επιστροφή του 25χρονου γκαρντ.

Ολυμπιακή Φλόγα: Έφθασε στη Μασσαλία το θρυλικό Belem
Χαλάει ο καιρός με πτώση θερμοκρασίας μέχρι το Σάββατο
Champions League: Η καρδιά της Ρεάλ Μαδρίτης δε λυγίζει - Επική πρόκριση στον τελικό!
Euroleague: Σπουδαίο "διπλό" και πρόκριση του Ολυμπιακού στο Final Four