Μουντομπάσκετ 2023: Η Ιαπωνία «σφράγισε» το 4ο εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες

Μουντομπάσκετ 2023: Η Ιαπωνία πήγε να... αυτοκτονήσει κόντρα στο Πράσινο Ακρωτήρι, αλλά πήρε τη νίκη με 80-71 και μαζί την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι.

Η Ιαπωνία εξασφάλισε το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024 από την ασιατική ήπειρο, μετά τη νίκη της με 80-71 απέναντι στο Πράσινο Ακρωτήρι, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής στον 15ο όμιλο.

Οι «σαμουράι» πήγαν να κάνουν... χαρακίρι, καθώς απώλεσαν διαφορά 20 πόντων, μένοντας για 9 λεπτά χωρίς καλάθι στην 4η περίοδο (!), αλλά τελικά επικράτησαν με 80-71 της παρέας του Έντι Ταβάρες για τις θέσεις 17-32 του Μουντομπάσκετ 2023 και τερμάτισαν πιο ψηλά από κάθε άλλη ομάδα της ασιατικής ηπείρου.

Ο Τζόσουα Χόκινσον με 29 πόντους ήταν ο κορυφαίος της Ιαπωνίας, με τον Κεϊσέι Τομινάγκα να προσθέτει 22 πόντους με 6/8 τρίποντα. Για το Πράσινο Ακρωτήρι, που έφτασε κοντά σε μία ασύλληπτη ανατροπή, ο Έντι Ταβάρες είχε 11 πόντους και 14 ριμπάουντ και ο Σέιν Ντα Ρόσα άλλους 11 πόντους.

Θυμίζουμε πως πέρα από τους Ιάπωνες στους Ολυμπιακούς Αγώνες έχουν εξασφαλίσει την παρουσία τους οι Γάλλοι (ως διοργανωτές), οι Αυστραλοί (πήραν το εισιτήριο της Ωκεανίας) και το Νότιο Σουδάν (πήραν το εισιτήριο της Αφρικής).

Απομένους τα 2 εισιτήρια της Ευρώπης, τα 2 της Αμερικής, ενώ 4 ομάδες θα προκύψουν από το Προ-Ολυμπιακό τουρνουά, στο οποίο θα μετέχει και η Εθνική Ελλάδας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 50-37, 73-55, 80-71

ΙΑΠΩΝΙΑ (Χοβάσε): Μπάμπα 2, Χάρα, Χόκινσον 29 (4/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χεϊτζίμα 3, Καβαμούρα 14 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Τογκάσι 3 (1), Τομινάγκα 22 (6/8 τρίποντα), Ουατανάμπε 5 (2/11 σουτ, 10 ριμπάουντ), Γιόσι 2

ΠΡΑΣΙΝΟ ΑΚΡΩΤΗΡΙ (Τροβοάντα): Ι. Αλμέιδα 10 (6 ασίστ), Τ. Αλμέιδα, Κορέια 5 (1), Ντα Ρόσα 11 (2), Κ. Γκόμες 2, Μ. Γκόμες 9 (1), Λίμα 10 (2), Μέντες 6, Μεντόσα, Γ. Ταβάρες 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ε. Ταβάρες 11 (3/11 σουτ, 14 ριμπάουντ)

Αταμάν: “Έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου, μπορούμε να κερδίσουμε”
Τζόκερ: Νέο τζακ ποτ - Πόσα χρήματα θα μοιράσει το Μ. Σάββατο
Euroleague, Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα: Οι διαιτητές για το Game 4 στο ΣΕΦ