Εuroleague: Πάτησε «γκάζι» και πήρε τον «εμφύλιο» η Βίρτους Μπολόνια κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο
Twitter/Virtus Bologna

Η Βίρτους Μπολόνια ήταν η μεγάλη νικήτρια στον ιταλικό «εμφύλιο» της Euroleague καθώς επικράτησε (59-64) της Αρμάνι Μιλάνο

Στο πρώτο ματς των δύο συλλόγων σε ευρωπαϊκό επίπεδο, έπειτα από 25 χρόνια η Βίρτους Μπολόνια επικράτησε 64-59 της Αρμάνι Μιλάνο στον αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής της Euroleague.

Πλέον με αυτή τη νίκη η Βίρτους Μπολόνια επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά την «σφαλιάρα» από την Βιλερμπάν εντός έδρας και ανέβηκε στο 3-4. Στην αντίπερα όχθη η Αρμάνι Μιλάνο γνώρισε την 3η σερί ήττα της και έπεσε και αυτή στο 3-4.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο ήταν οι Μίλος Τεόντοσιτς (15π.-4 ασίστ), Τζόρνταν Μίκι (14π.-5 ριμπ.) και Τορνίκε Σενγκέλια (12π.-δυο ριμπάουντ). Για την Αρμάνι Μιλάνο προσπάθησαν οι Ναζ Μήτρου Λονγκ με 13 πόντους, τρία ριμπάουντ και 4 ασίστ, Μπράντον Ντέιβις με 11 πόντους και Νίκολο Μέλι με εννιά πόντους και 11 ριμπάουντ.

H Αρμάνι Μιλάνο μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 23-12, όμως η Βίρτους Μπολόνια απάντησε στην δεύτερη περίοδο με επιμέρους σκορ 12-27 και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 35-39. Η άμυνα του Σκαριόλο βραχυκύκλωσε τους παίκτες του Μεσίνα στο 3ο δεκάλεπτο και τους ανάγκασε να σκοράρουν έξι πόντους κλείνοντας την 3η περίοδο μπροστά στο σκορ με 41-53.

Η Αρμάνι στο τελευταίο δεκάλεπτο έδειχνε να ξυπνάει μειώνοντας σε 53-59 με τρίποντο το Χολ τρία λεπτά πριν το φινάλε. Ωστόσο αυτό δεν αρκούσε και η Βίρτους κράτησε τη νίκη ως το τέλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-12, 35-39, 41-53, 59-64

Μαρία Αριστοτέλους: Βγαίνει νικήτρια στην τεράστια μάχη της
O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!