Ολυμπιακός-Βαλένθια: To δραματικό φινάλε και η φάση με τον Πίτερς (video)
INTIME.GR

Δείτε όσα συνέβησαν στο φινάλε της αναμέτρησης του Ολυμπιακού με την Βαλένθια

Ο Ολυμπιακός έμεινε δίχως καλάθι εντός παιδιάς στα τελευταία πεντέμισι λεπτά, είχε 3/6 βολές σε αυτό το διάστημα και είδε τη Βαλένθια να κάνει την ανατροπή και να παίρνει τη νίκη με 83-82 μέσα στο ΣΕΦ για την 6η αγωνιστική της Euroleague. Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική ήττα και μάλιστα εντός έδρας, για τους «ερυθρόλευκους» που υποχώρησαν στο 4-2 ενώ η Βαλένθια -η πρώτη ισπανική ομάδα που νικά φέτος τον Ολυμπιακό- βρίσκεται στο 3-3.

Οι Πειραιώτες με σκόρερ αλλά και δημιουργό τον Βεζένκοφ μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι χτίζοντας διαφορές που έφτασαν και τους 9 πόντους, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 28-22. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, ο Ολυμπιακός ανέβασε κι άλλο το προβάδισμά του χτίζοντας διψήφιες διαφορές και πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +13 (47-34).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο με τον Ολυμπιακό να έχει σταθερά το προβάδισμα και να βρίσκει λύσεις όταν η Βαλένθια μείωσε τη διαφορά. Στα μέσα της τέταρτης περιόδου ο Μπλακ σκόραρε για το 79-70 ωστόσο αυτό ήταν και το τελευταίο καλάθι του Ολυμπιακού στον αγώνα. Στα εναπομείναντα 5:45 οι «ερυθρόλευκοι» σκόραραν μόνο από τη γραμμή των βολών με τη Βαλένθια να ροκανίζει σταδιακά τη διαφορά.

Στα 10'' ο Σλούκας με 1/2 βολές έκανε το σκορ 82-80 όμως ο Τζόουνς κέρδισε φάουλ και τρεις βολές. Με 3/3 έδωσε το πρώτο προβάδισμα στους Ισπανούς (82-83) με τον Ολυμπιακό να παίρνει τάιμ άουτ πριν την τελευταία κατοχή του. Ο Σλούκας πήρε το τελευταίο σουτ ωστόσο αστόχησε υπό πίεση με τη Βαλένθια να παίρνει τη νίκη και τους ανθρώπους του Ολυμπιακού να φωνάζουν για φάουλ στον Πίτερς.