Ολυμπιακός-Βαλένθια 82-83: Τον «ξέρανε» ο Τζόουνς, νέα ήττα στο ΣΕΦ!
In Time

Ο Κρις Τζόουνς με τρεις εύστοχες βολές στα 3.9 δευτερόλεπτα πριν την λήξη έδωσε τη νίκη (83-82) στην Βαλένθια στο ΣΕΦ κόντρα στον Ολυμπιακό, που είχε τον έλεγχο του ματς, αλλά στο τέλος έμεινε από δυνάμεις και λύσεις

Με τον Κρις Τζόουνς να σημειώνει τρεις εύστοχες βολές στα 3.9 δευτερόλεπτα πριν την λήξη η Βαλένθια σόκαρε (83-82) τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, για την 6η αγωνιστική της Euroleague!

Οι «νυχτερίδες» του «ήπιαν το αίμα» με την αντίδραση τους στο δεύτερο ημίχρονο, όπου βρήκαν λύσεις απέναντι στην άμυνα της ελληνικής ομάδας κυρίως με τους Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς και Κρις Τζόουνς, την ώρα που οι «ερυθρόλευκοι» αναλλώνονταν σε ατομικές ενέργειες και δεν αξιοποιούσαν την υπεροχή τους στο «ζωγραφιστό».

Ακόμη και με τον Ταρίκ Μπλακ στην τελευταία περίοδο, όταν ακούμπησαν την μπάλα δεν είχαν αντίπαλο. Κι όμως, την κατάλληλη στιγμή επέλεξαν ατομικές ενέργειες που επέτρεψαν στους Ισπανούς να επιστρέψουν και στο τέλος να «κλέψουν» τη νίκη...

Ο Κρις Τζόουνς (17 πόντοι, 3/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 24:48) κaι ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς (17 πόντοι, 4/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα σε 21:53) ήταν οι πρωταγωνιστές στο μεγάλο «διπλό» της Βαλένθια.

Ενώ, για τον Ολυμπιακό ο Σάσα Βεζένκοβ (20 πόντοι, 7/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 7 ασίστ που συνιστούν ρεκόρ καριέρας), ο Τόμας Γουόκαπ (12 πόντοι, 6 ασίστ) και ο Κώστας Σλούκας (11 πόντοι, 6 ασίστ) ξεχώρισαν αλλά δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν την ήττα, που ήταν προϊόν καθίζησης στην τελευταία περίοδο, όπου οι παίκτες του Άλεξ Μουμπρού έκαναν ένα επιμέρους σκορ 11-25 και ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 20 λάθη!

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά (14-5, στο 4’). Η Βαλένθια με 5/6 τρίποντα στο πρώτο 7λεπτο ήταν σε... απόσταση βολής (20-17), όμως με τον Σάσα Βεζένκοφ να σκοράρει συνεχώς έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +6 (28-22, στο 10’).

Με καλάθια από τους Σλούκα - Κάνααν στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά (33-24) και βρέθηκε στο +10 (36-26) στο 14'. Με λύσεις από τους Πίτερς και Σλούκα ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +13 (47-34, στο 20’). Κάτι που οφείλονταν στα 12/16 δίποντα (75%) και τα 6/9 τρίποντα (66.7%), αλλά και τα 20 ριμπάουντ και τις 13 ασίστ. Την ίδια στιγμή η Βαλένθια είχε 46.7% στα δίποντα (7/15) και 28.6% στα τρίποντα (4/14) και μόλις 5 ριμπάουντ.

Στην επανάληψη, η Βαλένθια πλησίασε (56-52 στο 26’) αλλά τα καλάθια από Βεζένκοφ, Παπανικολάου και Σλούκα άνοιξαν ξανά το σκορ (71-58 στο 30’).

Το τελευταίο 10λεπτο ήταν καθοριστικό, και παρά τις λύσεις αρχικά από τον Μπλακ στο «ζωγραφιστό» (77-67 στο 33.40’’) ο Ολυμπιακός έμεινε από ενέργεια την ώρα που ο Κρις Τζόουνς πήρε μπρος και με μεγάλα σουτ έφερε την ομάδα του σε... απόσταση αναπνοής (80-77 στο 37.30’’). Ο Τζέιμς Γουεμπ αξιοποίησε το πλεονέκτημα του έναντι του Κώστα Σλούκα σε μια αλλαγή και επέτρεψε στις «νυχτερίδες» να μειώσουν στον... πόντο (80-79, στο 39’).

Στο τελευταίο λεπτό η ψυχραιμία και το «καθαρό μυαλό» των παικτών του Άλεξ Μουμπρού και οι τρεις εύστοχες βολές του Κρις Τζόουνς έδωσαν τη νίκη στην Ισπανική ομάδα, καθώς στην τελευταία επίθεση ο Κώστας Σλούκας έκανε μια άστοχη προσπάθεια και στο φόλοου του Πίτερς ο Γουέμπ τον σταμάτησε οδηγώντας σε πανηγυρισμούς τον πάγκο των φιλοξενούμενων που έφτασαν τις τρεις νίκες σε έξι αναμετρήσεις...

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντιφαλά, Βικλίτσκι, Σούκις.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-22, 47-34, 71-58, 82-83.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 12 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Κάναν 3 (1), Λαρεντζάκης 1 (0/2 σουτ, 1/2 βολές), Φαλ 10 (5/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Σλούκας 11 (1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ασίστ, 3 λάθη), Βεζένκοβ 20 (7/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 0/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Παπανικολάου 9 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπόλομποϊ, Πίτερς 3 (1), Μπλακ 9 (4/4 δίποντα, 1/2 βολές), ΜακΚίσικ 4 (0/3 τρίποντα).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 9 (1/5 τρίποντα), Κλαβέρ 7 (1), Πουέρτο 3 (1), Πρέπελιτς 5 (1/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Γουέμπ 9 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λόπεθ - Αροστέγκι 4 (3 ασίστ), Τζόουνς 17 (1/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Ράντεμπο 2, Ντούμπλιεβιτς 17 (4/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Αλεξάντερ 10 (5/7 δίποντα).

Έπιασαν στα πράσα τον Μπολτάουζερ να κλέβει!
Αριστεία Φαρμακευτικής Αγοράς: Στη ΒΙΑΝΕΞ και την καθηγήτρια Ελένη Σκαλτσά τα δύο ειδικά βραβεία