Euroleague: Λύγισε στην Πόλη η Μπάγερν και πάει «καρφί» πάνω στην Μπαρτσελόνα - Η βαθμολογία

Η Μπάγερν Μονάχου δεν τα κατάφερε κόντρα στην αδιάφορη Φενέρμπαχτσε (81-76), παρά την εξωπραγματική ανατροπή στην τρίτη περίοδο (9-31) και πλέον δυσκολεύει η προσπάθειά της να αποφύγει την 8η θέση.

Με τους Πιέρια Χένρι (22 πόντους, 8 ασίστ, 10 κερδισμένα φάουλ) και Γιαν Βέσελι (21 πόντους, 10 ριμπάουντ) να κάνουν τρομερή εμφάνιση και να καλύπτουν και το κενό που δημιουργήθηκε από τον τραυματισμό του Γκούντουριτς κατά τη διάρκεια του αγώνα, η Φενέρ πήρε νίκη γοήτρου απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου στην Κωνσταντινούπολη, σε εξ αναβολής αγώνα της Euroleague.

Οι Βαυαροί έχουν εξασφαλίσει την είσοδο τους στα play offs, αλλά «καίγονταν» για τη νίκη προκειμένου να αποφύγουν την 8η θέση και τη διαστάυρωση με την Μπαρτσελόνα, προσπερνώντας τη Μονακό που είναι στο 14-13, με ένα ματς να της απομένει. Ωστόσο, δεν τα κατάφερε και βρίσκεται στο 13-13, έχοντας δύο ματς μέχρι το φινάλε της σεζόν.

Η Φενέρ προηγήθηκε με 14 πόντους στο ημίχρονο, αλλά η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι απάντησε με ένα επιμέρους 9-31 στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε μέχρι και με 10 πόντους (52-62). Ωστόσο η Φενέρ απάντησε με σερί 12-0, το ματς έγινε ντέρμπι και κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό με ένα μεγάλο τρίποντο του Χένρι και ένα καλάθι και φάουλ του Βέσελι.

Δεκάλεπτα: 27-16, 45-31, 54-62, 81-76.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Χαζέρ 3 (1), Ακπινάρ, Μαχμούτογλου 5 (1), Σταρκς 3 (1), Χένρι 22 (2), Πιερ 10, Μπαρτέλ 6, Γκούντουριτς, Βέσελι 21, Μπούκερ 5 (1), Πολονάρα 6 (1).

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Τόμας 7 (1), Χάντερ 5, Γιάραμαζ 7 (1), Λούτσιτς 7, Τζορτζ 3 (1), Ομπστ, Ντζέντοβιτς 7 (1), Ρούμπιτ 17, Σίσκο 8 (2), Χίλιαρντ 13 (2), Ραντόσεβιτς 2.

Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ