Αναντολού Εφές-Αρμάνι Μιλάνο 77-83: Ανατροπή από το -15 στο «Σινάν Ερντέμ» οι Ιταλοί!

Σπουδαία νίκη για την Αρμάνι στην έδρα της Εφές Αναντολού (77-83) που τη φέρνει «αγκαλιά» με το πλεονέκτημα έδρας

Ματσάρα στην Τουρκία στα πλαίσια της 32ης αγωνιστικής της Euroleague!

H Αρμάνι με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο υπέταξε την περσινή πρωταθλήτρια Ευρώπης και κατάφερε να έρθει «αγκαλιά» με την τρίτη θέση με ρεκόρ 17-8. Από την άλλη η ομάδα του Εργκίν Αταμάν υποχρεώθηκε στο 14-11.

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ ήταν ηγέτης σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. 12 πόντοι, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο για τον Ισπανό πλέι μέικερ, με τους Λουίτζι Ντατόμε (14π, 4ρ) και Ντέβον Χολ (13π, 3ρ) να πλαισιώνουν τον chacho και να δίνουν λύσεις επιθετικά.

Από την Αναντολού Εφές, το μεγάλο παιχνίδι του Βασίλιε Μίσιτς (27π, 5ασ) δεν ήταν αρκετό για ακόμα μια φορά, με τους Μοερμάν (16π, 9ρ) και Λάρκιν (10π, 3ρ, 3ασ) να ακολουθούν, αλλά να μην μπορούν να αλλάξουν τον ρου της αναμέτρησης.

Ο αγώνας

Η Εφές μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ του Σινάν Ερντέμ για να τρέξει γρήγορα ένα σερί 9-0 με 3/3 τρίποντα (7/9 στο 1ο δεκάλεπτο) και να αποκτήσει τον έλεγχο του ματς σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο (19-11 στο 6’). Η Αρμάνι με ένα επιθετικό ξέσπασμα κατάφερε να μειώσει στους 5 με ένα 4-0 αλλά η... παράσταση του Μίτσιτς στο ξεκίνημα με 13 πόντους δεν άφησε πολλά περιθώρια για τους Ιταλούς που πελαγοδρομούσαν στην άμυνα, για να δεχτούν 30 πόντους με το καλησπέρα (30-21 στο 10’).

Στη συνέχεια, οι άμυνες της ομάδας του Μεσίνα «έσφιξαν» για περίπου 4’ και με τα καλάθια των Χολ και Ροντρίγκεθ μείωσε στους 4 πόντους (30-26 στο 11:30’). Ωστόσο, ο διαγωνισμός τριπόντων των Τούρκων συνεχίστηκε με 2/2 διά χειρός Μοερμάν και Λάρκιν, για να εκτοξευτεί και πάλι η διαφορά σε διψήφια επίπεδα και το 39-29 στο 14’. Έκτοτε με «φθηνά» λάθη και χωρίς να μπορούν να βρουν λύσεις αμυντικά οι Ιταλοί έδωσαν την ευκαιρία στην περσινή πρωταθλήτρια Ευρώπης να πάει στα αποδυτήρια στο + 15 (51-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Εφές δέχθηκε επτά αναπάντητους πόντους για να δει τη διαφορά να πέφτει στους 8π. (51-43 στο 23’) από μία Αρμάνι που δε θύμιζε σε τίποτα εκείνη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ ήταν καθοριστικός στην ανατροπή των φιλοξενούμενων με τους 7 πόντους που πέτυχε στο δεκάλεπτο να φέρνουν τους Μιλανέζους σε απόσταση ενός πόντου για το 54-53 στο 27’. Ο Ρίτσι έφερε το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία με ένα σουτ τριών πόντων στο 29’. Ο Ντάνστον ευστόχησε σε μία εκ των δυο βολών, για να δώσει την ευκαιρία στον Χάινς να φέρει τους Ιταλούς στη θέση του οδηγού στη λήξη του χρόνου (61-62).

Η αναμέτρηση παρέμεινε ντέρμπι μέχρι το τελευταίο λεπτό. Η Αρμάνι προηγήθηκε για πρώτη φορά από το 1ο δεκάλεπτο με δυο πόντους μετά το εύστοχο ζευγάρι βολών του Μέλι στο 34’ με 67-69. Ο Αταμάν έριξε στη «μάχη» όλα τα επιθετικά του όπλα, ωστόσο δε βρήκε τις λύσεις που έψαχνε και με προβληματική αμυντική λειτουργία δέχθηκαν 7 αναπάντητους πόντους, για να «αγκαλιάσουν» την 17η νίκη τους στη διοργάνωση (70-77 στο 38'). Μοερμάν και Μίτσιτς «έγραψαν» 5 διαδοχικούς πόντους αλλά η Αρμάνι είχε βάλει πλώρη για την ανατροπή και το μεγάλο διπλό μέσα στην έδρα της Εφές με τελικό σκορ 77-83.

Τα δεκάλεπτα: 30-21, 51-36, 61-62, 77-83

Άστον Βίλα - Ολυμπιακός 0-0: Live ο ημιτελικός του Europa Conference League
Euroleague, Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 92-58: Έβγαλε αντίδραση, πάει σε τελικό πρόκρισης στην Ισπανία
Παναθηναϊκός AKTOR: Στο γήπεδο και ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς
Παναθηναϊκός AKTOR: Στη “Χάλα Πιονίρ” ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος