Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Ερυθρός Αστέρας 79-73: Ελληνική αντίδραση με «θωρηκτό» Καββαδά (photos)

Ο Παναθηναϊκός των πολλών απουσιών έδωσε την ευκαιρία στους Έλληνες και τους πιτσιρικάδες και αυτoί την άρπαξαν από τα μαλλιά, φτάνοντας σε σπουδαία νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα με 79-73.

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε την 7η του νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα, επικρατώντας του Ερυθρού Αστέρα στο ΟΑΚΑ με 79-73.

Ωστόσο, δεν είναι αυτό το σημαντικό. Το σπουδαίο για το τριφύλλι που δείχνει κάποια πράγματα και για το μέλλον, είναι οι συνθήκες κάτω από τις οποίες ήρθε. Στο πρώτο παιχνίδι μετά τον χαμένο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, χωρίς 4 βασικότατους παίκτες (Γιόβιτς, Παπαπέτρου, Ουάιτ και Παπαγιάννη), με τον αντίπαλο να παίζει το τελευταίο του χαρτί για να διεκδικήσει την 8άδα, ο Παναθηναϊκός ήταν γεμάτος πάθος και ενέργεια.

Ενέργεια που πήρε και από την επιστροφή του κόσμου στα γήπεδα, με 50% πληρότητα. Δεν ήταν πάνω από 4.000 αλλά έδωσαν σημαντική βοήθεια και ώθησαν τους πράσινους.

Και κυρίως τους Έλληνες  και τους πιτσιρικάδες που πήραν την ευκαιρία από τον Πρίφτη και του έδειξαν πως αξίζουν ακόμα περισσότερες.

Πρώτος και καλύτερος ο Καββαδάς, που έκανε εμφάνιση καριέρας με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 22 αξιολόγηση! Και δεν είναι μόνο τα νούμερα του Έλληνα σέντερ, αλλά τα σημεία που «χτύπησε» και τις δύο φορές με συνεχόμενους πόντους όταν ο Παναθηναϊκός βρέθηκε με 9 πόντους πίσω.

Πολύτιμες βοήθειες έδωσε και ο Κασελάκης με 5 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 31+ λεπτά, ο Μαντζούκας είχε 5 πόντους σε 13 λεπτά, ενώ ο Χουγκάζ έκανε ενθαρρυντικό ντεμπούτο, με τρομερές άμυνες, πάθος και ενέργεια σε κάθε φάση, προσθέτοντας στην στατιστική του 2 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Και όλα αυτά με ηγέτη τον Νεμάνια Νέντοβιτς, ο οποίος πέτυχε 25 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά (4/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα), ενώ μοίρασε και 5 ασίστ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Δημήτρης Πρίφτης κράτησε σε όλη την πρώτη περίοδο στο παρκέ τον Νέντοβιτς, έχοντας λίγες λύσεις στα χέρια του, αλλά επιθετικά δεν πήρε λύσεις από τους υπόλοιπους. Με τον Κασελάκη στο 4 και τον Μποχωρίδη οργανωτή, οι «πράσινοι» χρειάστηκαν χρόνο μέχρι να βρουν τα... πατήματά τους σε άμυνα και επίθεση. Με αποτέλεσμα ο Ερυθρός Αστέρας να πάρει εξαρχής το προβάδισμα και να το διατηρεί μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (17-23).

Με τρίποντο του Ντόμπριτς η διαφορά πήγε στους 9 με την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Ωστόσο ο Πρίφτης εμπιστεύτηκε τους Έλληνες και τους πιτσιρικάδες και έχοντας Μαντζούκα, Χουγκάζ, Κασελάκη και Καββαδά στο παρκέ μαζί με τον Μέικον δικαιώθηκε. Ο Καββαδάς έβαλε τρία συνεχόμενα καλάθια, πήρε μάχες και ριμπάουντ στην άμυνα, ο Μαντζούκας έβαλε τα σουτ που πήρε, ο Χουγκάζ έβγαλε ενέργεια στην άμυνα.

Μαζί με την επιστροφή του Νέντοβιτς στο παρκέ ο Παναθηναϊκός έκανε την ανατροπή, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με βολές του Χουγκάς (32-30) και έκλεισε το ημίχρονο στο +1 με τρίποντα βόμβα του Νέντοβιτς, σχεδόν από το logo στο κέντρο (42-41)

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου θύμισε αυτό του αγώνα, με τον Ερυθρό Αστέρα να εκμεταλλεύεται την αδράνεια των πράσινων στο ριμπάουντ, να πετυχαίνει πόντους από δεύτερες επιθέσεις και να ξεφεύγει και πάλι με 9 (46-55). Η είσοδος του Καββαδά έδωσε εκ νέου λύσεις για τον Παναθηναϊκό με τον Έλληνα σέντερ να πετυχαίνει 7 ακόμα πόντους και με μια ασίστ στον Νέντοβιτς για τρεις ο Παναθηναϊκός έτρεξε συνολικό σερί 12-2 και προσπέρασε (58-57), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στην ισοπαλία (59-59).

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι το πρώτο πεντάλεπτο, με μάχες, πολύ μπασκετικό ξύλο και ένα επιμέρους 8-10 να φέρνει τον Ερυθρό Αστέρα στο +2 (67-69). Μια μεγάλη άμυνα του Νέντοβιτς και ένα μεγάλο τρίποντο του Σαντ Ρος έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +2 (72-69) 2:48 πριν από το τέλος. Ένα προβάδισμα που ο Παναθηναϊκός διατήρησε αλλά και επέκτεινε με καλές συνεχόμενες άμυνες (καθώς έχανε τα αμυντικά ριμπάουντ, 17 συνολικά επιθετικά ο αντίπαλος), φτάνοντας στη νίκη με 79-73.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 42-41, 59-59, 79-73