Ρεάλ Μαδρίτης-Ζενίτ Aγ. Πετρούπολης 85-64: Ισοπεδωτική «Βασίλισσα»

Με χαρακτηριστική άνεση οι Μαδριλένοι παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα επκρατώντας της Ζενίτ

Η ομάδα του Λάσο με πολυφωνία στην επίθεση και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (33/57), με τους Γιαμπουσέλι (13 πόντοι), Πουαριέ (10 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Γιουλ (13 πόντοι) να ξεχωρίζουν, ανέβηκε στο 20-3 και διατηρεί απόρθητη την έδρα της στη φετινή διοργάνωση (12-0) και κρατάει σφιχτά στα χέρια της την 1η θέση.

Από την άλλη, οι Ρώσοι κατέρρευσαν μετά το πρώτο δεκάλεπτο και υποχώρησαν στο 14-8. Πόιθρες (21 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Λόιντ (14 πόντοι) διασώθηκαν από το «ναυάγιο» της ομάδας του Πασκουάλ.

Ο αγώνας

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ ήταν ανταγωνιστική για περίπου 15 λεπτά, όταν και οι Μαδριλένοι πάτησαν το γκάζι και με πλουραλισμό στο σκοράρισμα, απομακρύνθηκαν, κλείνοντας το ημίχρονο με +9 (45-36).

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια Πόιθρες και Λόιντ τραβούσαν...μόνοι τους το κουπί για την ομάδα του Πασκουάλ, αλλά η «Βασίλισσα» δεν κοίταξε ποτέ πίσω της και ολοκλήρωσε την περίοδο με «αέρα» 18 πόντων (69-51).

Το τελευταίο δεκάλεπτο μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία για την ομάδα του Λάσο με τον Τόμπκινς να προσφέρει στο σκοράρισμα και τη Ρεάλ να φτάνει στο +20 (78-58 στο 34’). Η εικόνα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος με το σκορ να διαμορφώνεται ως  85-64.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 45-36, 69-51, 85-64