Μπασκόνια-Μπαρτσελόνα 94-75: Ήττα με κάτω τα χέρια για τους Καταλανούς

Σαρωτικoí ήταν στο δεύτερο μισό οι Βάσκοι, οι οποίοι έριξαν στο «καναβάτσο» την Μπαρτσελόνα με σκορ 94-75 στη 18η αγωνιστική της Euroleague

Την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα... σκόρπισε απόψε(30/12) η Μπασκόνια στην έδρα της κλείνοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις αγωνιστικές τις υποχρεώσεις για το 2021 στην «κουτσουρεμένη» 18η αγωνιστική της Euroleague.

Έξι παίκτες των γηπεδούχων τερμάτισαν διψήφιοι. Ο λόγος για τους Γκεντράιτις (20 πόντοι), Ίνοκ (13 πόντοι, 10 ριμπάουντ), Κοστέλο (13 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Μπόλντγουιν (16 πόντοι, 8 ασίστ) σε ένα ματς που θυμίζουμε πως ο Νέβεν Σπάχια δεν έδωσε το «παρών», καθώς νοσεί από κορονοϊό.

Ο αγώνας

Η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο στο ξεκίνημα, μένοντας κοντά στο σκορ ακόμα κι όταν οι Βάσκοι πήραν το προβάδισμα(20-23). Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους ξέφυγε στην εκκίνηση της 2ης περιόδου (20-26), κάπου εκεί όμως ξεκίνησαν τα προβλήματα και το σερί 16-0 της Μπασκόνια την έκανε να βρεθεί στο -10 (36-26 στο 18’).  Ο Κοστέλο ήταν μπροστάρης των γηπεδούχων, οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια στο +6 (40-34).

Η τρίτη περίοδος μετατράπηκε σε... γλέντι των Βάσκων κάνοντας το εντυπωσιακό επιμέρους 14-4 για να εκτοξευτούν στο +18 (64-46 στο 27’), την ώρα που οι παίκτες της Μπαρτσελόνα είχαν βραχυκυκλώσει. Και κάπως έτσι με ένα προβάδισμα 20 πόντων (74-54) οι γηπεδούχοι πέρασαν με αυτοπεποίθηση στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα τελευταία λεπτά απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού οι «Μπλαουγκράνα» είχαν παραδοθεί στους αντιπάλους με το ματς να ολοκληρώνεται στο 94-75.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 40-34, 74-54, 94-75.

Ολλανδία: Το σήκωσε η PSV Αϊντχόφεν
Premier League: Τεσσάρα της Λίβερπουλ στην Τότεναμ
Παναθηναϊκός: Έτοιμος να φορέσει "πράσινα" ο Μπάλντοκ!
Πυγμαχία: Ο Κανέλο Άλβαρες «γκρέμισε» τον Μουνγκούια και διατήρησε τους τίτλους (vid)