Ερυθρός Αστέρας - Ζενίτ 76-80: Πήρε «εκδίκηση» με το ίδιο νόμισμα

Σε ένα ματς θρίλερ που κρίθηκε στην παράταση η Ζενίτ επικράτησε 80-76 του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι

Το... τρένο της Ζενίτ δεν έκανε στάση ούτε στο Βελιγράδι. Παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ «εγκλωβίστηκε» στην τρίτη περίοδο απ’ την άμυνα του Ερυθρού Αστέρα (σημειώνοντας μόλις 6 πόντους), είχε σε τρομερή βραδιά τους Μπίλι Μπάρον, Τζόρνταν Λόιντ και Τζόρνταν Μίκι, οι οποίοι την οδήγησαν στη νίκη με 80-76 στην παράταση (4ο σερί ροζ φύλλο αγώνα) στην πρεμιέρα του β’ γύρου της Euroleague (18η αγωνιστική) και τη διατήρησαν στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας με ρεκόρ 12-6. Πολύ άστοχοι στα κρίσιμα σημεία οι Σέρβοι, που είδαν το ρεκόρ τους να υποχωρεί στο 7-11, μένοντας δύο νίκες μακριά απ’ την οκτάδα.

Η Ζενίτ ξεκίνησε τον αγώνα νωθρά, δίνοντας την ευκαιρία στον Ερυθρό Αστέρα να οικοδομήσει μία διαφορά 8 πόντων (18-10 στο 6’), όμως οι Ρώσοι άρχισαν να βρίσκουν λύσεις από τα 6,75μ. και με κύριους εκφραστές τους Μπίλι Μπάρον, Ντμίτρι Κουλάγκιν, Σεργκέι Καράσεφ και Άλεξ Πόιθρες «έτρεξαν» ένα σερί 19-3 κι έκλεισαν την περίοδο στο +8 (21-29).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μπάρον συνέχισε να... πυροβολεί από παντού, διατηρώντας την πρωτοπορία της Ζενίτ, όμως ένα «ξέσπασμα» των γηπεδούχων με πρωταγωνιστές τους Χόλινς και Μίτροβιτς έφερε ξανά τον Ερυθρό Αστέρα μπροστά με βραχεία κεφαλή (40-38), δίνοντας εκ νέου χαρακτήρα ντέρμπι στον αγώνα.

Στην τρίτη περίοδο, η άμυνα των Σέρβων άρχισε να... τσακίζει κόκαλα, ενώ στην επίθεση προστέθηκαν στην «εξίσωση» οι Κάλινιτς και Κούζμιτς, με αποτέλεσμα οι «κόκκινοι» να χτίσουν το δικό τους σερί και να πάνε στον πάγκο στο +7 (57-50).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Ζενίτ τα έπαιξε όλα για όλα... Έβγαλε «αντίδραση» όταν ο Ερυθρός Αστέρας ξέφυγε ξανά με 7 πόντους (63-56 στο 6’47’’) και με ένα δικό της 9-2, έφερε το ματς στα ίσα (65-65) τρία λεπτά πριν το φινάλε χάρις το πρώτο καλάθι του Φράνκαμπ.

Οι τέσσερις σερί εύστοχες βολές του Μίτροβιτς και άλλα δύο καλάθια του Φράνκαμπ οδήγησαν στα τελευταία δευτερόλεπτα τον αγώνα σε απόλυτη ισορροπία (69-69), καθώς οι προσπάθειες των Κάλινιτς και Βόλτερς από τα 6,75μ. βρήκαν... σίδερο.

Στην παράταση «μίλησε» η εμπειρία και η ποιότητα των Μίκι, Λόιντ και Μπάρον, που χάρισαν στη ρωσική ομάδα μία διαφορά 5 πόντων στο τελευταίο λεπτό και την οδήγησαν στη 12η εφετινή νίκη της, την ώρα που ο Κάλινιτς συνέχισε να τα... σπάει έξω από τη γραμμή του τριπόντου.

Στους 25 πόντους με τρομερά ποσοστά (4/4 δίπ., 5/9 τρίπ., 6 ασίστ) ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Μπίλι Μπάρον, μόνο ο Βόλτερς (21π.) προσπάθησε να κρατήσει «ζωντανό» ως το φινάλε τον Ερυθρό Αστέρα.

Τα δεκάλεπτα: 21-29, 42-44, 57-50, 69-69, 76-80 παρ.

Premier League: Τεσσάρα της Λίβερπουλ στην Τότεναμ
Παναθηναϊκός: Έτοιμος να φορέσει "πράσινα" ο Μπάλντοκ!
Πυγμαχία: Ο Κανέλο Άλβαρες «γκρέμισε» τον Μουνγκούια και διατήρησε τους τίτλους (vid)
Ελεύθερη πτώση για την Άστον Βίλα - Έχασε απ' την Μπράιτον, τραυματίστηκε ο Ρότζερς!