ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 97-77: Τον «τιμώρησε» και τον... προσγείωσε με βαριά ήττα

Η διαφορά ποιότητας οδήγησε τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ σε βαριά ήττα από τη ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα, με τους Ρώσους να τιμωρούν την άμυνα ζώνης του Δημήτρη Πρίφτη.

Βαριά ήττα για τον Παναθηναϊκό στη Μόσχα, με την ΤΣΣΚΑ να αποδεικνύει την ποιοτική της ανωτερότητα και να φτάνει στη νίκη με 97-77.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη ήταν προετοιμασμένοι για την άμυνα ζώνης του Δημήτρη Πρίφτη και την τιμώρησαν με «βομβαρδισμό» τριπόντων στο πρώτο ημίχρονο (14/28 συνολικά), αλλά και εκμεταλλευόμενοι τα μεγάλα κορμιά τους στο δεύτερο μέρος.

Το αποτέλεσμα ήταν να κυριαρχήσουν οι Ρώσοι και να φτάσουν σε μια άνετη επικράτηση, προσγειώνοντας τους «πράσινους» στη σκληρή πραγματικότητα των 10 ηττών μετά από 13 αγωνιστικές.

Κορυφαίος για την ΤΣΣΚΑ ο Αλεξέι Σβεντ, ο οποίος είχε 17 πόντους με 5 τρίποντα, αλλά και 13 ασίστ, ενώ από 16 πόντους πέτυχαν οι Κλάιμπερν και ο καθοριστικός Αντόνοφ (με 4 τρίποντα).

Το μόνο θετικό στοιχείο για τον Παναθηναϊκό η καλύτερη φετινή εμφάνιση των Οκάρο Ουάιτ (19 πόντους) και Τζέρεμι Έβανς (15 πόντους), τους οποίος θα χρειαστεί ανάλογα καλούς και στη συνέχεια το "τριφύλλι".

Το αρνητικό για τους «πράσινους», πέρα από την κατάρρευση του αμυντικού τους σχεδίου και την έλλειψη ενέργειας, η αστοχία του Ντάριλ Μέικον, ο οποίος έμεινε στους 3 πόντους με 1/6 σουτ. Ωστόσο, ο Αμερικανός έκανε την πιο παραγωγική του βραδιά δημιουργικά με 8 ασίστ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Δημήτρης Πρίφτης ξεκίνησε με άμυνα man to man την αναμέτρηση, με τους Ρώσους να ξεκινούν ζεστοί έξω από τα 6,75μ. με τους Σβεντ και Αντόνοφ, αλλά με σωστές επιλογές στην επίθεση οι «πράσινοι» απαντούσαν και ήταν στο 6-6 στο πρώτο τρίλεπτο. Ένα σερί 5-0 για την ΤΣΣΚΑ έφερε το πρώτο τάιμ άουτ στο 5λεπτο και τον Νέντοβιτς στο παρκέ. Ο Σέρβος πέτυχε αμέσως καλάθι και φάουλ, μείωσε σε 11-9, αλλά στην άμυνα ήταν η ώρα της ζώνης, την οποία τιμώρησε ο Δημήτρης Ιτούδης και οι παίκτες του. Ο Έλληνας προπονητής είχε προετοιμαστεί και με καλή κυκλοφορία οι Ρώσοι δημιούργησαν ελέυθερα σουτ, στα οποία και ευστόχησαν. Είχαν 6/7 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 31-22 στο τέλος του.

Στη δεύτερη περίοδο τα δύο πρώτα σουτ έξω από τα 6,75μ. οι Ρώσοι αστόχησαν, αλλά ήταν η σειρά του Μπολομπόι να κάνει… πάρτι στη ρακέτα των «πράσινων». Σε συνδυασμό με την άνοδο του Κλάιμπερν και την επιθετική δυστοκία του Παναθηναϊκού (2/13 τρίποντα στο ημίχρονο, μιας και δεν έβρισκε τρόπο να διεισδύσει απέναντι στα μεγάλα κορμιά των Ρώσων), η ΤΣΣΚΑ άρχισε να ανεβάζει τη διαφορά, προηγήθηκε ακόμα και με 17 πόντους, με το ημίχρονο να κλείνει στο 53-38 με δύο ακόμα τρίποντα και την ομάδα του Πρίφτη να έχει μεγάλο αμυντικό πρόβλημα.

Ο κόουτς Πρίφτης δεν κατάφερε να αλλάξει κάτι στα αποδυτήρια κατά την ανάπαυλα και η εικόνα ήταν ανάλογη και στην τρίτη περίοδο. Οι πράσινοι έμειναν χωρίς πόντο για τέσσερα λεπτά, με αποτέλεσμα η ΤΣΣΚΑ Μόσχας να φτάσει μέχρι και το +24 (62-38) για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 75-54.

Στην τέταρτη περίοδο, με το παιχνίδι να έχει κριθεί ο Παναθηναϊκός έβγαλε μια μικρή αντίδραση, μείωσε μέχρι και τους 14 πόντους χάρη στις προσπάθειες των Σαντ ρος και Παπαγιάννη, αλλά η ΤΣΣΚΑ πάτησε για λίγο το γκάζι στο τέλος και έφτασε στο τελικό 97-77.

Τα δεκάλεπτα: 31-22, 53-38, 75-54, 97-77.