Μακάμπι Τελ Αβίβ-Μονακό 95-84: Νίκη με ασταμάτητο Ουίλμπεκιν! (photos&videos)

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ είχε σε δαιμονιώδη κατάσταση τον Σκότι Ουίλμπεκιν και επικράτησε της Μονακό με 95-84 στην 10η αγωνιστική της Euroleague

Η ομάδα του «λαού» ξεκίνησε δυναμικά απέναντι στη Μονακό, κάνοντας εύκολα το 26-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου για το +7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Μονεγάσκοι πήραν... μπρος και με το δίδυμο Μπέικον και Χολ σε καλό φεγγάρι κατάφεραν να μηδενίσουν τη διαφορά και με τον «καυτό» Μπέικον να περάσει και μπροστά με σουτ τριών πόντων(41-44).

Επιστρέφοντας από την ανάπαυλα του ημιχρόνου η «Σταχτοπούτα» της Ευρώπης έχασε τη συγκέντρωση της και με τον Ουίλμπεκιν να κάνει «πάρτι» στην αντίπαλη μπασκέτα η ομάδα του Σφαιρόπουλου πήγε στο τέταρτο δεκάλεπτο με τη διαφορά ενός πόντου και το 62-61.

Η τελευταία περίοδος ήταν ντέρμπι με το προβάδισμα να αλλάζει κατοχή αρκετές φορές. Στο τελευταίο λεπτό ο Μάικ Τζέιμς «φόρτσαρε» και με 5 σερί πόντους έφερε τη διαφορά στους 7 αλλά οι Ζίζτς και Ουίλμπεκιν είχαν αντίθετη άποψη και οι Ισραηλινοί πήραν τη νίκη για την 10η αγωνιστική της Euroleague με σκορ 95-84.

Η βραδιά ανήκε στον Σκότι Ουίλμπεκιν, ο οποίος έκανε νέο ρεκόρ καριέρας στη διοργάνωση με τους 37 πόντους που σημείωσε. Όλα αυτά, δύο βράδια πριν από το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ.

Από 16 είχε ο Νάναλι, ενώ στους 14 σταμάτησε ο Ζίζιτς.

Για τους Μονεγάσκους ο Χολ μέτρησε 18 πόντους, 16 ο Μπέικον και 14 ο Μάικ Τζέιμς.

Με τη νίκη αυτή η Μακάμπι έφτασε στο 7-3, ξεπερνώντας τον Ολυμπιακό και ισοβαθμώντας με τη Ζενίτ στην τέταρτη θέση, ενώ στο 5-5 «έπεσαν» οι Γάλλοι.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 41-44, 62-61, 95-84

Αξίζει να σημειωθεί, πως από τις court seats της «Menora Mivtachim Arena» μαζί με τον Ντέιβιντ Φέντερμαν παρακολούθησε ο γενικός διευθυντής του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Βασίλης Παρθενόπουλος το παιχνίδι στο Τελ Αβίβ.

Αταμάν: «Παίζουμε καλό μπάσκετ και θέλουμε περισσότερα»
Παναθηναϊκός AKTOR: Δεν μπορούσε να το χάσει - Με Χουάντσο κόντρα στη Μακάμπι!
Λευτέρης Πετρούνιας: «Η δουλειά τώρα ξεκινάει, δεν υπάρχει άλλος στόχος στο Παρίσι από το χρυσό»
Ο Αντρέι Ρούμπλεφ κατέκτησε τον τίτλο στη Μαδρίτη αλλά θα επιστρέψει στο νοσοκομείο