Μπάγερν-Φενέρμπαχτσε 71-63: Νίκη με υπογραφή Λούσιτς

Υπερασπίστηκε την έδρα της η Μπάγερν, ρίχνοντας στο καναβάτσο την ομάδα του Τζόρτζεβιτς με σκορ 71-63

Η Μπάγερν επικράτησε της Φενέρμπαχτσε με 71-63 στην 10η αγωνιστική της Euroleague με εντυπωσιακό Λούσιτς να «καθαρίζει» το ματς.

Οι Βαυαροί μπήκαν με πατημένο το... γκάζι στην Audi Dome κι έκαναν ευκολά το 22-12 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ωστόσο, οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς «ξύπνησαν» αμυντικά στη δεύτερη περίοδο κι έβαλαν φρένο στα ανεμπόδιστα καλάθια της Μπάγερν, για να διαμορφώσουν το 35-30 του ημιχρόνου.

Μετά την ανάπαυλα, οι Γερμανοί συγκεντρώθηκαν και με ένα επιμέρους σκορ 10-0 κατάφεραν και πάλι να πάρουν τα... ηνία του αγώνα με το 45-32 στο 26’.  Η Φενέρ δεν κατέβασε τα χέρια στα αναπάντητα καλάθια των γηπεδούχων και επέστρεψε με διαφορά μόλις τριών πόντων(49-46).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε πραγματικό ντέρμπι με το προβάδισμα να αλλάζει πολλές φορές χέρια μέχρι το «ξέσπασμα» της ομάδας του Τρινκιέρι και τον Λούσιτς σε πρώτο πλάνο να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων( 69-63 στο 1:05) και να σβήνει τα όνειρα του διπλού στη φιλοξενούμενη Φενέρ για το τελικό 71-63.

Ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς (22 πόντοι, 4/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 34:47) και ο Κόρι Γουόλντεν (16 πόντοι) τράβηξαν το περισσότερο κουπί στην επίθεση, την ώρα που οι δύο ομάδες είχαν από 18/32 τρίποντα, αλλά η Φενέρμπαχτσε έμενε στα 3/20 τρίποντα.

Η Μπάγερν που είχε ξεκινήσει υποτονικά τη σεζόν βρίσκεται πλέον στο 4-6.

Στις τρεις νίκες έμεινε η Φενέρμπαχτσε, η εικόνα της οποίας είναι ακόμα χειρότερη και «βυθίζεται» στο 3-7.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 35-30, 49-46, 71-63

Παναθηναϊκός: «Βόμβα» από Τουρκία - «Συνάντηση Αλαφούζου με Μπουλούτ»
Παναθηναϊκός AKTOR: Αποθέωση για τον Εργκίν Αταμάν - «Τον αναγέννησε από τις στάχτες του»
Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ: Οι διαιτητές του Game 5 στο ΟΑΚΑ
ΑΕΚ: Στη Σουηδία για τον Πίττα - Τι είπε ο Κύπριος φορ που σκόραρε δύο γκολ