Μακάμπι Τελ Αβιβ-Ερυθρός Αστέρας 63-75: Με τριπλέτα «φωτιά» πήρε σημαντικό διπλό

Μεγάλο διπλό για τον Ερυθρό Αστέρα στο Τελ Αβίβ, με τους Σέρβους να επικρατούν 75-63 της Μακάμπι

Οι «ερυθρόλευκοι», που έφτασαν και πάνω από τους 20 πόντους την υπέρ τους διαφορά, είχαν για πρώτο σκόρερ τον Κάλινιτς με 19 πόντους και τον ακολούθησε ο Γουόλτερς με 17π. Εξαιρετικό ματς και από τον Μίτροβιτς με 12π. και 11 ριμπάουντ. Από την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ξεχώρισαν οι Γουίλμπεκιν και Λεσόρ με 18π. και 16π. αντίστοιχα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 10-0, ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 20-10. Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι μπήκαν και στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι, με τη διαφορά να φτάνει στους 15 (13-28), στο 13’. Στο δεύτερο κομμάτι της δεύτερης περιόδου οι Ισραηλινοί αντέδρασαν και με ένα σερί κατάφεραν να μειώσουν σε 35-27, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ερυθρός Αστέρας διατήρησε τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους (44-32), με τους Ερυθρόλευκους μάλιστα να κλείνουν το δεκάλεπτο στο +7 (54-37). Το νερό είχε μπει στο αυλάκι, με τους Σέρβους να φτάνουν εύκολα στο 75-63 και να πετυχαίνουν την πρώτη τους νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 27-35, 37-54, 63-75

Super League: "Αγκαλιά" με τον τίτλο η ΑΕΚ!
ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 3-0: Βήμα τίτλου με εμφάνιση... Πρωταθλήτριας για την «Ένωση»
Άρης-Ολυμπιακός 1-1: Γκέλαρε στη Θεσσαλονίκη
ΔΕΑΒ: Μία αγωνιστική «κεκλεισμένων των θυρών» στην ΑΕΛ