Ζαλγκίρις-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 93-78: Εικόνα ντροπής στη Λιθουανία (videos+photos)

Ζαλγκίρις-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: Απαράδεκτη εμφάνιση των παικτών του Όντεντ Κάτας, με άμυνα... παιδική χαρά και ήττα με κάτω τα χέρια από τους μισούς Λιθουανούς.

Κάκιστη εικόνα για τον Παναθηναϊκό στο Κάουνας, έχασε με κάτω τα χέρια από τη «μισή» Ζαλγκίρις (χωρίς Χέιζ, Ρούμπιτ, Μιλάγκνις και Λοβρέν) και με τέτοια εικόνα θα πρέπει να προβληματιστεί ενόψει Πρωταθλήματος και Κυπέλλου Ελλάδας!

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας έπαιξε άμυνα με τα... μάτια στο πρώτο ημίχρονο, δεχόμενος 52 πόντους (!), αλλά κατάφερε να κρατηθεί κοντά στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου (52-47), παρότι βρέθηκε στο -15. Κι αυτό χάρη στην επιθετική λειτουργία στο δεύτερο δεκάλεπτο (πέτυχε 33 πόντους) και την ευστοχία έξω από τα 6.75μ. (6/7 τρίποντα στη δεύτερη περίοδο, 8/12 συνολικά στο ημίχρονο). Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο η εικόνα των «πράσινων» ήταν ντροπιαστική και η Ζαλγκίρις έφτασε σε μια μεγάλη νίκη.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους, που «σκότωσαν» τον Παναθηναϊκό με τον γρήγορο ρυθμό τους, ήταν οι Τόμας Ουόκαπ (18 πόντοι με 6/6 δίποντα, 5 ασίστ, 29 pir) και Λούκας Λεκαβίτσιους (20 πόντοι με 5/5 δίποντα και 3/5 τρίποντα). Από τους «πράσινους» διασώθηκε μόνο ο Νεμάνια Νέντοβιτς (17 πόντους με 5/6 σουτ).

Άμυνα με τα... μάτια

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τον Παναθηναϊκό, που παρουσίασε για μια ακόμα φορά σημάδια... χαλαρότητας στην άμυνα, με αποτέλεσμα η Ζαλγκίρις να πετύχει 27 πόντους στην πρώτη περίοδο, με τον Γκαρίνο να κάνει... πάρτι με 8 πόντους σε 3 λεπτά. Το κακό για τον Παναθηναϊκό ήταν πως ούτε στην επίθεση έπαιζε με μυαλό, καθώς παρά την υπεροχή του στη ρακέτα, λόγω των απουσιών των Λιθουανών, δεν ακουμπούσε την μπάλα κοντά στο καλάθι με συνέπεια.

Επέστρεψε με... τρίποντη επίθεση

Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν η Ζαλγκίρις να προηγηθεί 27-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου και 29-14 στο ξεκίνημα της δεύτερης. Κάπου εκεί όμως ο Παναθηναϊκός ξύπνησε χάρη στην ενέργεια που έβγαλε ο Χεζόνια στο παρκέ σε άμυνα και επίθεση. Ο Κροάτης σταρ πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα, έκλεψε μπάλες και με τη βοήθεια του Νέντοβιτς, έφτασαν τη διαφορά στο τρίποντο (33-30) με σερί 16-4.

Ένας πρώην «πράσινος» ωστόσο έκανε τη ζημιά και έβαλε... φρένο στον Παναθηναϊκό. Ο Λεκαβίτσιος με 8 συνεχόμενους πόντους πήγε το ματς στο 41-33, ο Νέντοβιτς πέτυχε... τετράποντο με τρίποντο και φάουλ, αλλά ο Γουόκαπ με 5 συνεχόμενους πόντους ξαναπήγε τη διαφορά στο +9 (46-37). Ο Μπέντιλ απάντησε με 5 σερί πόντους, με το ημίχρονο να κλείνει στο 52-47 για τη Ζαλγκίρις, με τον Παναθηναϊκό να λέει και... πάλι καλά με την αμυνα που έπαιξε με τα... μάτια και στα 20 λεπτά. Ωστόσο κατάφερε να μειώσει, λόγω της εξαιρετικής επίθεσης στο δεύτερο δεκάλεπτο και της ευστοχίας του έξω από τα 6.75μ.

Ολική κατάρρευση

Η αλλαγή αμυντικής συμπεριφοράς την προηγούμενη αγωνιστική κόντρα στην Αρμάνι, έδινε ελπίδα για κάτι ανάλογο και κόντρα στη Ζαλγκίρις. Με καλάθι του Μήτογλου στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός μείωσε ξανά στους 3, αλλά κάπου εκεί ήταν και το... κύκνειο άσμα. Με σερί 14-0 η Ζαλγκίρις εκτόξευσε τη διαφορά (66-49) για να φτάσει και στο +19 λίγο μετά (71-52). Ακολούθησε κακό μπάσκετ και από τις δύο ομάδες, με τους «πράσινους» να μειώνουν στο 74-60 στο τέλος της τρίτης περιόδου, με τον Ιερεθουέλο να δίνει και δεύτερη τεχνική ποινή σε αυτό το δεκάλεπτο, (στο ξεκίνημα στον Χεζόνια και στο τέλος στον Νέντοβιτς) για έντονη αλλά δικαιολογημένη διαμαρτυρία για ξεκάθαρο φάουλ που έγινε στον Ουάιτ.

Με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 12 με τρίποντο του Νέντοβιτς (μετά τη βολή της τεχνικής ποινής), έβγαλε κάποιες άμυνες, αλλά έχασε την ευκαιρία σε 2-3 επιθέσεις να μειώσει κι άλλο και στη συνέχεια ήρθε η ολική κατάρρευση. Για 5 λεπτά οι «πράσινοι» πέτυχαν μια βολή, με τη διαφορά να φτάνει και στο +24 (88-64), πριν σκοράρει ο Παπαπέτρου για πρώτη φορά εντός παιδιάς μετά το τρίποντο του Νέντοβιτς. Τα τελευταία 4 λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τη Ζαλγκίρις να κλείνει τη σεζόν με μια εύκολη νίκη 93-78 και τον Παναθηναϊκό να καλείται να διασκεδάσει τις κάκιστες εντυπώσεις στα δύο εξ αναβολής παιχνίδια με Ζενίτ και ΤΣΣΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 52-47, 74-60, 93-78