ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ερυθρός Αστέρας 87-72: Εύκολα και ωραία

Με πλουραλισμό στην επίθεση (πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων) και σταθερότητα και στα τέσσερα δεκάλεπτα, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Ερυθρό Αστέρα με 87-72 για την 31η αγωνιστική της Euroleague, φτάνοντας τις 20 νίκες στην κανονική περίοδο (ρεκόρ 20-10) και παραμένοντας σταθερά στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πάτησε... γκάζι μετά το 5ο λεπτό, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 5 πόντους (14-9 με τρίποντο του Μάικ Τζέιμς) κι έκτοτε δεν ξανακοίταξε... πίσω της. Παίρνοντας λύσεις από τον εξαιρετικό Ντάνιελ Χάκετ (8 π. στην πρώτη περίοδο) και τον Βόιτμαν, η ΤΣΣΚΑ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +12 (31-19) κι έφερε τον αγώνα από νωρίς στα... μέτρα της.

Στη δεύτερη και τρίτη περίοδο η ρωσική ομάδα, διατηρούσε σταθερά το προβαδισμά της πάνω απ' τους 10 πόντους (έφτασε δύο φορές και στο +16), παίρνοντας σκοράρισμα από εννέα διαφορετικούς παίκτες. Στην τελευταία περίοδο, παρά την προσπάθεια του Ερυθρού Αστέρα να ρίξει τη διαφορά (μείωσε σε 74-66 στο 34' με τρίποντο του Σιμόνοβιτς), αρκούσε ένα μικρό "ξέσπασμα" της ΤΣΣΚΑ, για να "κλειδώσει" τη νίκη της.

Κορυφαίοι των νικητών οι Σενγκέλια (16 π., 7 ρ.) και Χάκετ (15 π., 3 ασ. 6 ρ.), μόνο οι Νταβίνοβατς (20 π.) και ο "διπλός" Ενκοκό (12 π., 10 ρ.) "διασώθηκαν" από τον Ερυθρό Αστέρα.

Τα δεκάλεπτα: 31-19, 50-39, 71-59, 87-72

Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι
Με πόνους στο στήθος στο νοσοκομείο ο Τέβες
Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ