Χίμκι-Άλμπα Βερολίνου 81-100: Ρεσιτάλ Έρικσον!

Με τον Μάρκους Έρικσον να «σκοτώνει» με 10/13 τρίποντα η Άλμπα κυριάρχησε πλήρως στο δεύτερο ημίχρονο της Χίμκι φτάνοντας στην εκτός έδρας νίκη με 100-81

Ένα ημίχρονο άντεξε η Χίμκι, καθώς στην συνέχεια ο Μάρκους Έρικσον πήρε «φωτιά» και με 10/13 τρίποντα και συνολικά 36 πόντους οδήγησε την Άλμπα Βερολίνου σε μια άνετη (100-81) εκτός έδρας νίκη, στο πλαίσιο της Euroleague.

Οι Ρώσοι έμειναν μέσα στο ματς και είχαν τον έλεγχο για ένα 20λεπτο (47-41) με τον Τζόρνταν Μίκι (τελείωσε τον αγώνα με 29 πόντους και 9 ριμπάουντ) και τον Αλεξέι Σβεντ (15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 12 ασίστ και 3 κλεψίματα) να κυριαρχούν.

Όμως, όταν ο Έρικσον πήρε μπρος και «συνδέθηκε» με το καλάθι από τα 6.75μ τα πράγματα απλοποιήθηκαν και αφού πήραν το προβάδισμα (67-68) στο 30’ στην τελευταία περίοδο πάτησαν… γκάζι και χάθηκαν από το οπτικό πεδίο των παικτών της Χίμκι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Κορομηλάς, Κόλιενσιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:25-20, 47-41, 67-68, 81-100.

ΧΙΜΚΙ (Μάλτσεφ): Σβεντ 15 (3/12 τριπ., 7 ριμπ., 12 ασίστ, 3 κλεψ.), ΜακΚόλουμ 12 (2/6 τριπ., 4 ριμπ., 3 ασίστ), Καράσεφ 7 (1/5 τριπ., 5 ριμπ.), Ζάιτσεφ 2, Βιάλτσεφ 3 (1/1 τριπ.), Μόνια 6 (2/5 τριπ., 2 ριμπ.), Πονγκρασόφ 3, Βάλιεφ 4 (4 ριμπ.), Μίκι 29 (1/2 τριπ., 9 ριμπ., 1 ασίστ, 2 κλεψ.).

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ρενέσες): Λο (2 ριμπ., 9 ασίστ), Σίβα 11 (3/6 τριπ., 4 ριμπ., 9 ασίστ), Τζιφέι, Ντιλόου, Έρικσον 36 (10/13 τριπ., 4 ριμπ., 2 ασίστ, 1 κλεψ.), Μάτισεκ, Σνάιντερ 2 (4 ριμπ.), Φοντέτσιο 18 (3/5 τριπ., 4 ριμπ., 3 ασίστ, 3 κλεψ.), Τίμαν 4, Σίκμα 18 (1/1 τριπ., 8 ριμπ., 3 ασίστ), Λάμερς 11 (5 ριμπ., 3 ασίστ, 1 κλεψ.).

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Δείπνο συσπείρωσης από τον Λουτσέσκου πριν το μεγάλο ντέρμπι τίτλου
NBA: Πάσχει από παράλυση Bell ο Τζοέλ Εμπίντ
Αποχαιρετιστήριο Eurojackpot πάρτι στη Μαρίνα Σάττι
Λευτέρης Πετρούνιας: Ραντεβού με την Ιστορία για τον «άρχοντα των κρίκων» - Ώρα τελικού στο Ρίμινι