Ρεάλ Μαδρίτης-Ερυθρός Αστέρας 77-79: «Εκτέλεση» από τον Γουόλντεν, ανησυχία για Ρούντι

Ο Ερυθρός Αστέρας πήρε μεγάλο «διπλό» στην Μαδρίτη κερδίζοντας (79-77) την Ρεάλ, η οποία έχασε στο τελευταίο λεπτό και τον Ρούντι Φερνάντεθ με πρόβλημα στην μέση

Με οδηγό τον Κόρι Γουόλντεν ο Ερυθρός Αστέρας πέτυχε μεγάλη νίκη (79-77) στην Μαδρίτη επί της Ρεάλ, η οποία εκτός από το ματς έχασε και τον Ρούντι Φερνάντεθ που αποχώρησε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης με πρόβλημα στην μέση!

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς είχε ένα μικρό προβάδισμα λόγω της ευχέρειας στο σκοράρισμα του Γουόλντεν, αλλά και του Όγκνιεν Ντόμπριτς. Όμως, τα καλάθια από τους Τζέισι Κάρολ και Ρούντι Φερνάντεθ επέστρεψαν στην Ρεάλ να είναι κοντά (40-45 στο 20’).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι Μαδριλένοι πλησίασαν σε… απόσταση αναπνοής (50-52), αλλά στην συνέχεια οι Σέρβοι μπόρεσαν να κλείσουν το τρίτο 10λεπτο με μια διαφορά 8 πόντων (58-66 στο 30’).

Με πόντους του Σιμόνοβιτς η διαφορά έφτασε στο +12 (58-70 στο 32’). Εκεί η Ρεάλ ξεκίνησε την αντεπίθεση της με τους Ρούντι Φερνάντεθ και Τζέφρι Τέιλορ να δίνουν λύσεις και η «βασίλισσα» πλησίασε στον πόντο (77-78).

Εκεί, ο Κουίντο Κολόμ ευστόχησε στην μια βολή (77-79), έχασε την άλλη και στην τελευταία επίθεση το σουτ του Τζέισι Κάρολ δεν βρήκε στόχο με αποτέλεσμα ο Ερυθρός Αστέρας να πανηγυρίσει μια μεγάλη νίκη…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Βίλιους, Τεπένιερ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-23, 40-45, 58-66, 77-79.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 2, Φερνάντεθ 11 (3/6 τριπ.), Αμπάλντε 2, Τάϊους 4 (3 ριμπ.), Λαπροβίτολα 10 (2/7 τριπ., 3 ριμπ., 10 ασίστ), Αλοσέν, Ντεκ 10 (2/2 τριπ.), Καρούμπα 2, Κάρολ 7 (1/3 τριπ.), Ταβάρες 9 (9 ριμπ., 2 κλέψ.), Τόμπκινς 10 (1/3 τριπ.), Τέιλορ 10 (2/2 τριπ.).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ο’ Μπράιαντ 8 (1/1 τριπ., 5 ριμπ., 1 ασίστ), Γουόλντεν 18 (3/6 τριπ., 3 ριμπ.), Νταβίντοβατς 2, Λάζιτς 7 (1/2 τριπ.), Ριθ 10 (2/5 τριπ., 3 ριμπ.), Ράντανοφ 6 (2 ριμπ., 2 ασίστ), Ντόμπριτς 13 (1/2 τριπ., 4 ριμπ., 3 ασίστ, 1 κλεψ.), Γιάγκοντιτς-Κούριτζα 3 (1/3 τριπ.), Κούζμιτς 4 (9 ριμπ., 2 τάπες), Κολόμ 8.