Euroleague: Η βαθμολογία μετά την 3η αγωνιστική (videos+photos)

Δείτε πως διαμορφώθηκε η βαθμολογία της Euroleague μετά την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης

Με την παραγωγικότητα του να αυξάνεται κατακόρυφα στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός πέτυχε την ανατροπή, ενώ ενεργοποιώντας την άμυνά του στην τέταρτη, έφτασε άνετα στην πρώτη εφετινή εντός έδρας νίκη στη Euroleague και δεύτερη διαδοχική. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 86-75 της Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ, για την 3η αγωνιστική, βελτιώνοντας σε 2-1 το ρεκόρ τους και υποχρεώνοντας τους Ιταλούς στην πρώτη ήττα τους.

Με 17/34 τρίποντα η Ρεάλ Μαδρίτης «έσπασε το ρόδι» στην εφετινή Euroleague, ξεσπώντας πάνω στην αποδεκατισμένη, λόγω κορονοϊού, Χίμκι. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο επικράτησε άνετα με 94-85 των Ρώσων στο «Wizink Center», για την 3η αγωνιστική, πανηγυρίζοντας την πρώτη νίκη της σεζόν στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, απέναντι στην Χίμκι που συνεχίζει να ψάχνει το θετικό αποτέλεσμα (0-3).

Ο Ουίλ Κλάιμπερν «υπέγραψε» το πρώτο «διπλό» της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην εφετινή Euroleague, με τον Αμερικανό φόργουορντ να ευστοχεί αρχικά στο τρίποντο που έστειλε το ντέρμπι με τη Φενερμπαχτσέ στην παράταση (69-69κ.α.) και εν συνεχεία να χαρίζει με... γκολ-φάουλ στα 11΄΄ για τη λήξη του επιπλέον πενταλέπτου τη νίκη στους Ρώσους. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε με 78-77 της Φενέρ στην Πόλη, για την 3η αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας σε 2-1 το ρεκόρ της και υποχρεώνοντας την τουρκική ομάδα στην πρώτη της απώλεια.

Το αμυντικό ξέσπασμα της Μπάγερν Μονάχου στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν κράτησε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στους 10 πόντους, βοήθησε τη γερμανική ομάδα να βάλει τα θεμέλια για μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη, τη δεύτερη διαδοχική μακριά από το «σπίτι» της. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι επικράτησε 85-82 των Ισραηλινών, για την 3η αγωνιστική της Euroleague, υποχρεώνοντας το σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλου στη δεύτερη ήττα της και πρώτη στη «Menora Mivtachim Arena».

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)