Χίμκι-Μακάμπι Τελ Αβίβ 89-83: Πρεμιέρα με το «δεξί» παρά τις απουσίες (photos)

Παρά τις απουσίες βασικών παικτών (Μοζγκόφ, Μπέρτανς) η Χίμκι επικράτησε 89-83 της Μακάμπι Τελ Αβίβ εντός έδρας

Παρότι ζορίστηκε η Χίμκι τελικά βρήκε τις λύσεις και επικράτησε 89-83 της Μακάμπι Τελ Αβίβ εντός έδρας για την πρεμιέρα της Euroleague. Η ρωσική ομάδα ήταν ανώτερη, βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 17 πόντους διαφορά, όμως η Μακάμπι μάζεψε τη διαφορά, αλλά η ανατροπή έμεινε στη μέση, με τη Χίμκι να παίρνει τη νίκη.

Στα δύο πρώτα ματς της VTB League, ο Γιάνις Τίμα είχε 1/20 τρίποντα. Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, ο Λετονός ξεκίνησε με 3/3, με την ομάδα του να έχει 8/17 στο ημίχρονο και τη Μακάμπι να μένει στο 1/10. Οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν περισσότερα τρίποντα από δίποντα (32-35), είχαν όμως διπλάσιες ασίστ από λάθη την ώρα που η αναλογία των αντιπάλων τους ήταν κακή (15/14). Χαμηλά έμεινε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ, που είχε μόλις δύο πόντους από 1/5 δίποντα σε 10:03 συμμετοχής, στο ντεμπούτο του στη διοργάνωση.

Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι