Ζαλγκίρις Κάουνας-Φενέρμπαχτσε 57-66: Πήρε το «θρίλερ» και βλέπει Βιτόρια(photos)

Η Φενέρμπαχτσε πήρε πίσω το πλεονέκτημα έδρας, αφού επικράτησε με 66-57 της Ζαλγκίρις στο Κάουνας και πλέον χρειάζεται μια νίκη για να προκριθεί στο Final-4

Σε έναν αγώνα που εξελίχθηκε σε ντέρμπι η Φενέρμπαχτσε βρήκε τις λύσεις και με μεγάλα σουτ από Γκούντουριτς, Βέσελι και Μαχμούτογλου πήρε τη νίκη με 66-57 κόντρα στην Ζαλγκίρις. Με αυτή τη νίκη οι Τούρκοι πήραν ξανά πίσω το πλεονέκτημα έδρας, ενώ πλέον είναι μια νίκη μακριά από το Final-4 της διοργάνωσης που θα διεξαχθεί στη Βιτόρια.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς τα βρήκε... σκούρα στο πρώτο ημίχρονο, κόντρα στην Ζαλγκίρις, καθώς οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους είχαν «πνίξει» την πρωταθλήτρια Τουρκίας με την άμυνά τους. Όμως στο δεύτερο ημίχρονο η Φενέρμπαχτσε πάτησε γκάζι και βρήκε τα μεγάλα σουτ προκειμένου να πάρει τη νίκη.

Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους προέβαλαν σθεναρή αντίσταση, προηγήθηκαν στο πρώτο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, βρέθηκαν στο -3 (56-59) με εναπομείναντα χρόνο 1:20΄΄, αλλά... αιφνιδιάστηκαν από μεγάλα σουτ των Γκούντουριτς, Βέσελι (έφτασε τα 1001 ριμπάουντ στη Euroleague) και Μαχμούτογλου στο τέλος.

Πρώτος σκόρερ της τουρκικής ομάδας αναδείχτηκε ο Μάρκο Γκούντουριτς με 17 πόντους, ενώ ο Κώστας Σλούκας σημείωσε 9 πόντους (6/6 βολές και 1/3 τρίποντα), μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο και υπέπεσε σε 2 λάθη. Ο Νέιτ Ουόλτερς ήταν ο μόνος διψήφιους για τους γηπεδούχους.