Ζαλγκίρις – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 82-69: «Κατέρρευσε» στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν ήταν καλός για ακόμη ένα εκτός έδρας ματς και γνώρισε την ήττα (82-69) από τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας.

Οι «πράσινοι» είχαν τον πλήρη έλεγχο στο πρώτο μέρος αλλά στην επανάληψη δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό, πληρώνοντας την έλλειψη συγκέντρωσης στην άμυνα. Παράλληλα, οι παίκτες του Πιτίνο αντιμετώπισαν πρόβλημα και στη δημιουργία κάτι που φαίνεται κι από τη σχέση λάθη/ασίστ (14/15), ενώ η Ζαλγκίρις βρήκε τρόπο να μην τους επιτρέψει να βρουν πόντους στο τρανζίσιον στο δεύτερο μέρος.

Όλα αυτά σε συνδυασμό με το γεγονός ότι οι διαιτητές επέτρεψαν το σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων, έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να επιβάλει τον ρυθμό της. Από την άλλη πλευρά το γεγονός ότι οι «πράσινοι» εκτέλεσαν τις πρώτες τους βολές στο 30ο λεπτό τα λέει όλα.

Διαβάστε περισσότερα στο Leoforos.gr

Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα