Με εξαιρετικό Βέσελι στην Φενέρμπαχτσε το ντέρμπι (photos)

Έχοντας σε εκπληκτική κατάσταση τον Γιαν Βέσελι η Φενέρμπαχτσε παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ τελικά πήρε τη νίκη με 79-75 κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Με τον Γιαν Βέσελι να κάνει για μια ακόμα φορά «όργια» η Φενέρμπαχτσε επικράτησε με 79-75 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας και έκανε ένα ακόμα βήμα για την πρωτιά στην κανονική περίοδο της Euroleague. Οι Τούρκοι παρότι μπήκαν πολύ άσχημα στο πρώτο ημίχρονο όπου βρέθηκαν μάλιστα να χάνουν και με 48-36 από τους Ρώσους στη συνέχεια άλλαξαν τον τρόπο παιχνιδιού τους και πήραν τελικά τη νίκη.

Οι Τούρκοι πιο συγκεκριμένα πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 24-14 και μείωσαν σε 60-62 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Μάλιστα το σύνολο του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έτρεξε ένα τρομερό σερί 19-0 (!) που ξεκίνησε από τα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου και άφησε την ΤΣΣΚΑ χωρίς πόντο για έξι λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να μένουν στο μηδέν μέχρι το 26' (52-50, με καλάθι του Σέρχιο). Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας προηγήθηκε με 75-73 με μια βολή του Χίγκινς 02:20 για το τέλος του ματς, όμως οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 5-0 με τους Ρώσους να μην μπορούν να απαντήσουν και να γνωρίζουν μια ακόμα ήττα.

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ