Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Ολυμπιακός 93-80: «Πράσινη» λάβα... έκαψε τους Πειραιώτες!

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέσπασε στο δεύτερο ημίχρονο και με... έκτο παίκτη τον κόσμο, παρέσυρε (93-80) τον Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακά εύστοχος στο πρώτο ημίχρονο, εκμεταλλευόμενος και τα λάθη των παικτών του Τσάβι Πασκουάλ. Στο δεύτερο μέρος, όμως, και μολονότι πολλοί παίκτες ήταν φορτωμένοι με φάουλ, οι “πράσινοι” ξέσπασαν και βάζοντας στην εξίσωση και τον κόσμο τους έφτασαν στη νίκη στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν. Καθοριστική συμβολή σε αυτό είχε ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, ο οποίος ξεσήκωσε κόσμο και... συμπαίκτες με αυτά που έκανε το διάστημα που ο Παναθηναϊκός έκανε την ανατροπή στην τρίτη περίοδο, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο “μίλησε” ο Λούκας Λεκαβίτσιους.