Λύτρωση με Θίοντορ στο φινάλε για Αρμάνι

Η Μπασκόνια προσπάθησε να «κλέψει» τη νίκη αλλά ο Τζόρνταν Θίοντορ με σουτ στα 10'' χάρισε τη νίκη στην Αρμάνι Μιλάνο με 83-82.

Η Αρμάνι κατάφερε να μετατρέψει σε θρίλερ τον αγώνα με την Μπασκόνια και χάρη σε buzzer Beater του Θίοντορ πήρε στο φινάλε τη νίκη. Η Αρμάνι προηγήθηκε με τον Γκάουντλοκ για το 17-22 στο 9'. Ο Φόιγκτμαν όμως είχε τις απαντήσεις και έγραψε το 19-22 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Το ματς έμοιαζε με ντέρμπι στη δεύτερη περίοδο όπως και στην τρίτη, με τους φιλοξενούμενους όμως να ελέγχουν το ματς και να κάνουν το 56-65 στο 30'.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια με εξαιρετική άμυνα έφερε το ματς… τούμπα. Ο Θίοντορ όμως στο 10’’ «σκότωσε» την γηπεδούχο ομάδα και έγραψε το 83-82. Έτσι οι Ιταλοί πέτυχαν τη δεύτερη σερί νίκη τους και έφτασαν στο 6-13, με την Μπασκόνια να υποχωρεί στο 8-11.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 36-47, 56-65, 82-83

Άρης: Έθεσε θέμα ξένων διαιτητών - Το αίτημα και η επιστολή στην Super League
Αυτά είναι τα τέλη κυκλοφορίας για το 2019 (πίνακες)
«Είχαμε χωρίσει αλλά κοιμόμασταν μαζί στο ίδιο κρεβάτι για ένα χρόνο»