Λύτρωση με Θίοντορ στο φινάλε για Αρμάνι

Η Μπασκόνια προσπάθησε να «κλέψει» τη νίκη αλλά ο Τζόρνταν Θίοντορ με σουτ στα 10'' χάρισε τη νίκη στην Αρμάνι Μιλάνο με 83-82.

Η Αρμάνι κατάφερε να μετατρέψει σε θρίλερ τον αγώνα με την Μπασκόνια και χάρη σε buzzer Beater του Θίοντορ πήρε στο φινάλε τη νίκη. Η Αρμάνι προηγήθηκε με τον Γκάουντλοκ για το 17-22 στο 9'. Ο Φόιγκτμαν όμως είχε τις απαντήσεις και έγραψε το 19-22 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Το ματς έμοιαζε με ντέρμπι στη δεύτερη περίοδο όπως και στην τρίτη, με τους φιλοξενούμενους όμως να ελέγχουν το ματς και να κάνουν το 56-65 στο 30'.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια με εξαιρετική άμυνα έφερε το ματς… τούμπα. Ο Θίοντορ όμως στο 10’’ «σκότωσε» την γηπεδούχο ομάδα και έγραψε το 83-82. Έτσι οι Ιταλοί πέτυχαν τη δεύτερη σερί νίκη τους και έφτασαν στο 6-13, με την Μπασκόνια να υποχωρεί στο 8-11.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 36-47, 56-65, 82-83

Κριστιάνο Ρονάλντο: Ο λόγος που κοιμάται 5 με 6 φορές τη μέρα
Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση
Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50