«Ξύπνησε» στο τέλος η Ζαλγκίρις και… καθάρισε την Μάλαγα

Έπαιξε με τη φωτιά η Ζαλγκίρις αλλά δεν κάηκε και στο τέλος πανηγύρισε τη νίκη επί της Ουνικάχα Μάλαγα με 79-77.

Η Μάλαγα ήταν εξαιρετική για τρία δεκάλεπτα ενώ βρέθηκε και στο +10 αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πραγματοποιήσουν την ολική ανατροπή και να πάρουν τη νίκη στην τέταρτη περίοδο. Έτσι οι Λιθουανοί έχουν ρεκόρ 11-6 και ισοβαθμούν με Ρεάλ και Φενέρ στην 4η θέση. Όσο για την Μάλαγα «έπεσε» στο 7-10.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Κέβιν Πάνγκος (16π.) ενώ καθοριστικό ρόλο έπαιξε και ο Γιανκούνας (14π.). Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν μοιρασμένο (17-19) αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Λιθουανοί ήταν βελτιωμένοι αλλά στο 30' το σκορ ήταν 52-55.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι με σερί 7-3 προσπέρασαν ξανά στο σκορ με 59-58, οι Λιθουανοί συνέχισαν το σερί τους και στο τέλος διαμόρφωσαν το τελικό 79-77.

Τα Δεκάλεπτα: 17-19, 32-40, 52-55, 79-77

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι