Εφυγε για... Λονδίνο η Ρεάλ Μαδρίτης

Στο Λονδίνο βρίσκεται... ήδη η Ρεάλ Μαδρίτης και περιμένει τους υπόλοιπος τρεις για το Final 4 της Ευρωλίγκας, «σκουπίζοντας» με 3-0 τη Μακάμπι.

Η «Βασίλισσα» δεν άφησε κανένα περιθώριο ελπίδας στους Ισραηλινούς, καθώς με 12 τρίποντα επικράτησε με 69-57 μέσα στο «Nokia Arena», παίρνοντας την τρίτη νίκη.

Η Μακάμπι ξεκίνησε νωθρά και η Ρεάλ το εκμεταλλεύτηκε, με την ομάδα του Τελ Αβίβ να σημειώνει μετά από τέσσερα λεπτά το πρώτο της καλάθι. Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με ένα 5-0, μείωσε τη διαφορά στο 10-16. Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι, ωστόσο η Ρεάλ διατηρούσε πάντα ένα μικρό προβάδισμα. Και το ημίχρονο βρήκε τους Ισπανούς να προηγούνται 33-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ισραηλινοί βρέθηκαν να προηγούνται με 42-38, όμως ένα βασιλικό σερί 14-2 επανέφερε τη Ρεάλ μπροστά στο σκορ, με τον Κάρολ να σημειώνει εννέα πόντους. Στην τελευταία περίοδο οι Ισπανοί μπήκαν με διάθεση να καθαρίσουν την πρόκριση με δύο τρίποντα του Ρούντι κι ένα του Μίροτιτς, έφτασαν στο +13, διαφορά που κράτησαν ως το τέλος.

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Χίκμαν 11 (2), Σμιθ 2, Οχαγιόν 11, Κέινερ – Μέντλεϊ, Τζέιμς 18, Λόγκαν 11 (2), Ελιγιάου, Πνίνι 2, Ροθ 2

Ρεάλ Μαδρίτης: Γιουλ 13(3), Σουάρεθ, Ρ. Φερνάντεθ 9(3), Μίροτιτς 7 (2), Μπέγκιτς 6, Κάρολ 16 (2), Ροντρίγκεθ 12 (2), Ρέγιες 6, Σλότερ

Χάντμπολ: Έως το 2026 στο «τιμόνι» της ΑΕΚ ο Μπουζόν
Ολυμπιακοί Αγώνες: «Άκυρο» σε Ρώσους και Λευκορώσους εθελοντές λόγω ασφάλειας
Ντιέγκο Μαραντόνα: Σκέψεις μεταφοράς των λειψάνων του στο Μπουένος Άιρες
Μεταγραφές, Αναντολού Εφές: Μόνιμος… κάτοικος Κωνσταντινούπολης ο Λάρκιν (video)