Eurobasket 2022: Εκτός τελικής φάσης Ευρωμπάσκετ ο Πουρσανίδης!
In Time

Ο Γιώργος Πουρσανίδης «σφύριξε» στην φάση των ομίλων του Ευρωμπάσκετ, αλλά αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης από τη FIBA

Η FIBA επέλεξε για τα νοκ άουτ παιχνίδια του Ευρωμπάσκετ 20 από τους 44 διαιτητές που διηύθυναν αναμετρήσεις της πρώτης φάσης της διοργάνωσης και απέκλεισε τον Γιώργο Πουρσανίδη. Εν ολίγοις η επόμενη φάση δεν θα έχει κανέναν Έλληνα ρέφερι.

Ο Θεσσαλονικιός διαιτητής ορίστηκε σε τρεις αγώνες στην φάση των ομίλων, όλους για τον Β' Όμιλο στην Κολωνία: Το Γαλλία - Γερμανία (63-76), το Ουγγαρία - Σλοβενία (88-103), το Βοσνία - Γαλλία (68-81) και το Σλοβενία - Γαλλία (88-82). Μάλιστα, στον τελευταίο αγώνα ενεπλάκη σε μια παράξενη φάση, όπου του έκανε... κεφαλοκλείδωμα ο Γάλλος προπονητής, Βενσάν Κολέ.

Οι 20 διαιτητές που συνεχίζουν είναι οι εξής: Μπαλντίνι, Γκλίσιτς, Κοζλόφσκις, Μαέστρε, Κρέγιτς, Γιλμάζ, Μπάκι, Στράουμπε, Μαρκές, Καστίγιο, Ροσό, Ζουράποβιτς, Κοντέ, Καλατράβα, Γκεντβίντας, Χοροζόφ, Λανζαρίνι, Λούσις, Ζαπόλσκι, Μανίστε.

Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»
Άστον Βίλα - Ολυμπιακός 2-4: Αφεντικό για τον τελικό στην «OPAP Arena» με τεσσάρα