Eurobasket 2022: Με Λούκα Magic «λύγισε» τη Γερμανία και επέστρεψε στις νίκες η Σλοβενία
FIBA Basketball

Eurobasket 2022: Γρήγορα συνήλθε από το σοκ της ήττας από τη Βοσνία η Σλοβενία. Επικράτησε στο ντέρμπι «πρωτιάς» της Γερμανίας με 80-88.

Σε ένα ματς για γερά νεύρα η Σλοβενία κέρδισε στις λεπτομέρειες τη Γερμανία (80-88), με τον Λούκα Ντόντσιτς να πετυχαίνει ακόμη μία υποδειγματική εμφάνιση.

Ο αστέρας του ΝΒΑ και ηγέτης των Ντάλας πέτυχε 36 πόντους (με 12/17 δίποντα, 2/8 τρίποντα) και 10 ριμπάουντ για το double double, 4 ασίστ και 1 τάπα. Άξιος συμπαραστάτης με 18 πόντους ο Γκόραν Ντράγκιτς.

Από την άλλη, ο Ντένις Σρέντερ «τράβηξε» κουπί για τους ηττημένους, χωρίς ωστόσο να στέκεται αρκετό για την ανατροπή. Διψήφιοι ήταν επίσης οι Ομπστ και Λο με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Καλύτερο ξεκίνημα είχε η Σλοβενία για να «χτίσει» γρήγορα ένα προβάδισμα, το οποίο και διατήρησε μέχρι και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου για το +7 (14-21). Με τις διαφορές στο δεύτερο δεκάλεπτο να «αγγίζουν» διψήφια επίπεδα (17-29) οι Γερμανοί ανέβασαν στροφές για να μειώσουν σε 25-31 στο 16'. Ο Ντόντσιτς το πήρε... προσωπικά και με ένα προσωπικό του σερί το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 36-44.

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια η Γερμανία «δυνάμωσε» αλλά δεν κατάφερε να «πιάσει» τους Σλοβένους με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να τους βρίσκει στο 55-61.

Το τελευταίο δεκάλεπτο η Γερμανία έκανε την τελευταία της προσπάθεια να μείνει στο ματς καθώς μετά το +8 (57-65) των Σλοβένων στο 32', μείωσαν... επικίνδυνα, ωστόσο δεν ήταν τίποτα που ο Λούκα Ντόντσιτς δε θα μπορούσε να αντιμετωπίσει για να πανηγυρίσει την τρίτη νίκη της στον όμιλο της Κολωνίας.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 36-44, 55-61, 80-88

Μακάμπι - Παναθηναϊκός AKTOR: Νίκη μονόδρομος και επιστροφή στο ΟΑΚΑ - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΟ ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ
Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (02/05) - Με «αιώνιους» στην Euroleague και Άστον Βίλα-Ολυμπιακός
Γκραντ: “Ένα ματς όλη η σεζόν”
Αταμάν: “Έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου, μπορούμε να κερδίσουμε”