Eurobasket 2022: Ανώτερο το Ισραήλ «λύγισε» την Φινλανδία του Μάρκανεν στην παράταση
FIBA Basketball

Το Ισραήλ έδειξε ανωτερότητα και πήρε τη ματσάρα κόντρα στην Φινλανδία στην παράταση με 89-87.

Ο Λάουρι Μάρκανεν έκανε ότι μπορούσε, ωστόσο ο Ντάνι Αβντίγια είχε τις λύσεις και κατάφερε στην παράταση να δώσει την πρώτη νίκη στην ομάδα του Ισραήλ στον θεσμό για μία ιδανική πρεμιέρα.

Ο φόργουορντ των Ουίζαρντς, Ντένι Άβντιγια, ολοκλήρωσε το ματς με 23 πόντους, 15 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ακολούθησαν οι Γκινάτ (13 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Μπλατ (8 πόντοι, 10 ασίστ).

Από την άλλη, ο Μάρκανεν είχε 33 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο σέντερ της ΑΕΚ, Αλεξάντερ Μάντσεν, πρόσθεσε 13 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Φινλανδία ξεκίνησε καλύτερα με το Ισραήλ να βρίσκεται από νωρίς στο -9 (13-22 στο 9’). Ο Μάρκανεν με τρομερό κάρφωμα στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, η ομάδα του Τουόβι έκλεισε το δεκάλεπτο στο +11 (16-27).

Στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου το παιχνίδι άλλαξε εικόνα με τους Κοέν και Πνίνι να δίνουν λύσεις για το επιμέρους σκορ 12-3 (28-33 στο 17’). Με τρίποντο του Αβντίγια, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (40-40).

Το ματς παρέμεινε ντέρμπι σε όλη την τρίτη περίοδο με το 61-58 να φέρνει μπροστά ξανά το Ισραήλ. Μαρκάνεν και Μάντσεν βγήκαν μπροστά για το +6 (64-70 στο 35’) σε κρίσιμη φάση. Οι παίκτες του Γκούντες αντέδρασαν και απάντησαν με 5-0 (69-70).

Στο ροντέο των τελευταίων λεπτών ο Μάρκανεν έγραψε το 76-79 στα 52 δευτερόλεπτα, όμως ο Αβντίγια απάντησε (79-79 στα 37’’) και έστειλε τις δύο ομάδες στην παράταση.

Στο πεντάλεπτο της παράτασης μετά από δύο λεπτά «αστοχίας» οι Ισραηλινοί με ορθές επιλογές απέκτησαν μικρό προβάδισμα (84-79 στο 43’). Ο Μάρκανεν ισοφάρισε με ένα σερί 5-0 (84-84). Άβντιγια και Μέκελ έφεραν την ομάδα τους στο +5, με τους Φινλανδούς να είναι άστοχοι στις επιθέσεις τους. Το Ισραήλ έμεινε σταθερά μπροστά για το τελικό 89-87.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 40-40, 61-58, 79-79, 89-87 (παρ.).