Ευρωμπάσκετ 2017: «Κλειδώνει» την πρόκριση η Φινλανδία

Μετά από δύο παρατάσεις η Φινλανδία έκαμψε την αντίσταση της Πολωνίας με 90-87 και είναι μια ανάσα από την πρόκριση στους «16» του Ευρωμπάσκετ

Η Φινλανδία επικράτησε τελικά της Πολωνίας με 90-87 στη δεύτερη παράταση (κανονικός αγώνας 66-66, πρώτη παράταση 78-78), αν και είχε βρεθεί να χάνει με εννέα πόντους διαφορά, ενάμισι λεπτό πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας. Ο Λάουρι Μαρκάνεν με 27 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της Σκανδιναβών, που πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη τους και περιμένουν με καλύτερη ψυχολογία την εθνική μας ομάδα, την Τρίτη στις 20:00.

Με τον Μαρκάνεν να βρίσκεται κανονικά στη διάθεση του Χένρικ Ντέτμαν, παρά τον τραυματισμό του στο χθεσινό παιχνίδι με τη Σλοβενία, η Φινλανδία ξεκίνησε πολύ δυναμικά και φάνηκε να «καθαρίζει» νωρίς τον αγώνα, όταν προηγήθηκε 36-22 στο 17΄. Οι Πολωνοί όμως έκλεισαν το ημίχρονο με σερί 10-0 και έκαναν το ματς ντέρμπι. Οσο περνούσε η ώρα, οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να μένουν από δυνάμεις και, λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με νέο σερί 9-0 οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά 50-47. Στην τελευταία περίοδο οι Σκανδιναβοί έμειναν χωρίς πόντο για πέντε λεπτά και η Πολωνία με εννέα αναπάντητους πόντους ξέφυγε 66-57, ενάμισι λεπτό πριν τη λήξη, και φάνηκε να «τελειώνει» το παιχνίδι.

Η Φινλανδία έκανε την τελική της προσπάθεια, ο Μαρκάνεν κέρδισε φάουλ πάνω σε τρίποντο και με 3/3 βολές μείωσε σε 66-64 στα 15΄΄, ενώ στη συνέχεια έκλεψε την μπάλα και κάρφωσε στον αιφνιδιασμό, στέλνοντας τη ματς στην παράταση (66-66). Ούτε το έξτρα πεντάλεπτο ανέδειξε νικητή, αφού και πάλι ο Μαρκάνεν ισοφάρισε (78-78) στα 3΄΄, «απαντώντας» στο καλάθι του Σλότερ λίγο νωρίτερα. Στη δεύτερη παράταση οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι στις λεπτομέρειες (κυρίως στις βολές) και πήραν τη νίκη με 90-87.

Τα δεκάλεπτα: 18-8, 36-32, 52-52, 66-66 (κ.α.), 78-78 (α΄ παρ.), 90-87 (β΄ παρ.)

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Χένρικ Ντέτμαν): Κοϊβίστο 6 (2), Χαφ, Λι 4, Σαλίν 10 (2), Κότι 8, Κοπόνεν 21 (4τρ., 7ασ.), Νουουτίνεν, Ρανίκο 2, Μαρκάνεν 27 (2τρ., 9ρ.), Ουίλσον, Μέρφι 12 (1)

ΠΟΛΩΝΙΑ (Μάικ Τέιλορ): Τσελ, Σλότερ 18 (2), Κούλιγκ 12 (7ρ.), Ζαμοϊσκι 2, Πονίτκα 14 (1), Βατσίνσκι 18 (4), Κόζαρεκ 3 (1), Γκιέλο 11 (2), Καρνόβσκι 9, Χρίτσανιουκ

Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ