Ελλάδα - Ιταλία 73-70: Έβγαλε αντίδραση στο παρκέ!

Βελτιωμένη εμφανίστηκε η Εθνική Ελλάδας κόντρα στην Ιταλία επικρατώντας στην παράταση με 73-70, στη δεύτερη μέρα του «Ακρόπολις».

Μετά την ήττα από την Γεωργία την Τετάρτη (23/8) η Εθνική φρόντισε να κρύψει τα αγωνιστικά της προβλήματα και να δείξει απόψε ένα άλλο, πιο βελτιωμένο πρόσωπο. Ωστόσο ο Μίσσας και οι συνεργάτες του γνωρίζουν πως δεν έχουν καιρό για χάσιμο, μιας και απομένει μια εβδομάδα μέχρι την έναρξη του Ευρωμπάσκετ, προκειμένου να παρουσιάσουν ένα έτοιμο σύνολο από κάθε άποψη.

Απόψε πάντως χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης για να πετύχει την πρώτη νίκη της στο Τουρνουά «Ακρόπολις», 73-70 (64-64 κ.α.), απέναντι στην Ιταλία. Πρώτος σκόρερ της εθνικής ο Γιώργος Πρίντεζης με 19 πόντους, 12 πρόσθεσε ο Γιάννης Μπουρούσης, από 9 οι Καλάθης, Σλούκας, ενώ 8 πρόσθεσε ο Αγραβάνης. Ο Σλούκας εκτός από 9 πόντους, μάζεψε 8 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ, ενώ ήταν αυτός που πέτυχε από τη γραμμή του φάουλ και τους 2 τελευταίους κρίσιμους πόντους της εθνικής. Κορυφαίος της Ιταλίας ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού και νυν της Μπάμπεργκ, Ντάνιελ Χάκετ με 19 πόντους. Οι Ιταλοί, όμως είχαν 9/29 τρίποντα!

Με Καλάθη, Σλούκα, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μπουρούση παρέταξε την ομάδα ο Κώστας Μίσσας. Στο low post χτύπησε την Ιταλία η εθνική, με τον Πρίντεζη να σημειώνει 8 πόντους στο 12-16 υπέρ των παικτών του Έτορε Μεσίνα. Οι Ιταλοί είχαν ήδη ευστοχήσει σε 4 τρίποντα (με 2 από τον Χάκετ και 1 από τους Μελι και Ντατόμε). Ο Παπανικολάου ήταν μία ακόμη φορά θετικός, ενώ μάχες κέρδισε ο Μπουρούσης στη ρακέτα.

Ο Μίσσας έκανε αρκετές αλλαγές ήδη από την 1η περίοδο, έχοντας στο τέλος αυτής στο παρκέ τους Σλούκα, Μάντζαρη, μαζί με τους Παπαπέτρου, Θ. Αντετοκούνμπο και Μπουρούση. Από το 12-16, η εθνική απάντησε με σερί 8-0 για το 20-16. Οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να σκοράρουν εύκολα στη 2η περίοδο, όπως αποδεικνύει το επιμέρους σκορ 4-8 για το 24-24. Με 4 πόντους του Καλάθη, η εθνική προσπέρασε με +6, 30-24. Στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου ο Ντέλα Βάλε βγήκε από τα σκριν και εκτέλεσε για 3, με τον Σλούκα να χάνει ακολούθως το λέι απ, 33-31 σκορ ημιχρόνου. Από 4/11 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, η Ιταλία ολοκλήρωσε το α΄ μέρος με 6/17. Στο ίδιο διάστημα, οι παίκτες του Μίσσα είχαν 8/23 δίποντα, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έδωσε προβάδισμα με +4, 37-33, στην εθνική, αλλά σύντομα, λόγω της αστοχίας έξω από τη γραμμή του τριπόντου για την Ελλάδα, οι Ιταλοί προσπέρασαν με +4, 37-41. Μετά από διόμιση λεπτά «ανομβρίας» ο Μπουρούσης αξιοποίησε την ασίστ του Καλάθη, 39-41. Και τότε ο Μίσσας έπαιξε με πέντε παίκτες του Ολυμπιακού: Μάντζαρη, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Πρίντεζη και Αγραβάνη. Με έναν γκαρντ και δύο τεσσάρια! Το αποτέλεσμα ήταν ένα επιμέρους σκορ 11-4 (!) για το 50-45 στο 30ο λεπτό. Με εντυπωσιακό κάρφωμα του Θανάση Αντετοκούνμπο ξεκίνησε η 4η περίοδος. Η εθνική είχε βρει ρυθμό, ο Αγραβάνης σημείωσε διαδοχικούς πόντους, για το +9, 61-52, με hook του Μπουρούση.

Όμως, έκτοτε και μέχρι την ολοκλήρωση της 4ης περιόδου, οι Ιταλοί έκαναν επιμέρους σκορ 3-12, με διαδοχικούς πόντους του Χάκετ και φόλοου του Μπερνς για το 64-64. Ο Χάκετ που μετρούσε 17 πόντους είχε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στη «σκουάντρα ατζούρα», αλλά αστόχησε και ο αγώνας πήγε σε παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Νικ Καλάθης με τρίποντο διαμόρφωσε το 70-66, με τον Σλούκα να κερδίζει φάουλ από τον Φιλόι, για το 71-66, με 1/2 βολές.

Στα 57΄΄ ο Μπιλίγκα μείωσε σε 71-68, ενώ μετά από συνεχείς άστοχες προσπάθειες των δύο ομάδων, ο Καλάθης υπέπεσε σε φάουλ στον στα 5,8΄΄ στον Φιλόι, 71-70, με 2/2. Στα 4,3’’ ο Σλούκας πήγε στη γραμμή του φάουλ, ήταν αλάνθαστος, 73-70, με τον Παπανικολάου να «κλέβει» στην τελευταία επίθεση της Ιταλίας και ο αγώνας να λήγει με νικήτρια την εθνική Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 33-31, 50-45, 64-64 κ.α., 73-70(παρ.)

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Μίσσας): Καλάθης 9 (4/11 σουτ), Μπουρούσης 12 (1), Σλούκας 9 (2/7 σουτ, 8 ριμπ., 6 ασ.), Λαρεντζάκης 1, Παπαγιάννης 2, Πρίντεζης 19 (2), Παπανικολάου 4, Μάντζαρης, Αγραβάνης 8, Παπαπέτρου 5 (1), Αντετοκούνμπο Θ. 4.

ΙΤΑΛΙΑ (Έτορε Μεσίνα): Χάκετ 19 (3), Ντέλα Βάλε 5 (1), Αραντόρι 6 (1), Φιλόι 10 (2), Μπόλιγκα 4, Μέλι 10 (1), Πάσκολο 1, Κουζίν, Αμπάς 2, Μπερνς 4, Ντατόμε