Βέλγιο: Άλμα… πρόκρισης (videos)

Σημαντικό βήμα για πρόκριση στην επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας έκανε το Βέλγιο, το οποίο επικράτησε 76-71 της Μεγάλης Βρετανίας και έφτασε τις δύο νίκες σε τρία παιχνίδια στη διοργάνωση.

Το ματς είχε περίεργη εξέλιξη, καθώς οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ. Ωστόσο, το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στους Βέλγους, οι οποίοι με αντεπίθεση από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των αντιπάλων τους.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μασό με 15 ποντους και 2 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Μουκουμπού με 13 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Βαν Ρόσομ με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Για τους ηττημένους που γνώρισαν τη δεύτερη και μάλιστα συνεχόμενη ήττα τους και μετά τη νίκη επί του Ισραήλ στην πρεμιέρα δεν έδειξαν συνέχεια, ξεχώρισε ο Κλαρκ με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Δείτε τα αποτελέσματα και τις βαθμολογίες των ομίλων του Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας εδώ.

Δείτε τις καλύτερες στιγμές της χθεσινής νίκης των Βέλγων επί της Γερμανίας και της ήττας των Βρετανών από τη Γαλλία:

Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη