Λάρισα-Απόλλων 83-74: Βήμα οκτάδας με τρομερό δίδυμο Μάριτς-Κρουμπάλι

«Ζωντανή» στη μάχη των palyoffs παραμένει η Λάρισα μετά από επικράτηση κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας για την 24η αγωνιστική της Stoiximan Basket League

Σπουδαία νίκη για τη Λάρισα ενόψει των playoffs που «άντεξε» κόντρα στον ανταγωνιστικό Απόλλωνα Πάτρας αποδεικνύοντας την αξία της με 83-74.

Στο 10-11 οι Θεσσαλοί, στο 7-14 οι Αχαιοί μετά από την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Μούντι, Χάντσον, Μάριτς και Κρουμπάλι πέτυχαν τους 70 από τους 83 πόντους της ομάδας τους, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/34 τρίποντα και τους Δίπλαρο - Ντέιβις στους 39 πόντους.

Ο αγώνας

Με πατημένα τα γκάζια μπήκαν και οι δυο ομάδες στο παρκέ του κλειστόυ της Νεάπολης. Οι Θεσσαλοί είχαν ισχνό προβάδισμα 5 πόντων (7-2 στο 2’), ωστόσο ο Απόλλωνας που έπαιξε τη... σωτηρία του στη Λάρισα κυνηγούσε σταθερά στο σκορ για ρο 10-10 στο 5’. Οι παίκτες του Τακιανού με επιθετικό ξέσπασμα βγήκαν και πάλι μπροστά, οι Πατρινοί ισοφάρισαν και πάλι για το 16-16 στο 9’ με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 18-19.

Μούντι και Κρουμπάλι μπήκαν «ζεστοί» στο δεύτερο δεκάλεπτο και έδωσαν και πάλι τα ηνία του αγώνα στη Λάρισα (26-24 στο 14’). Η εικόνα του ματς δε διαφοροποιήθηκε από την πρώτη περίοδο με τον Απόλλωνα να μένει κοντά στο σκορ και το προβάδισμα να αλλάζει πολλές φορές χέρια μέχρι το ημίχρονο για το 40-38.

Σκληρό παρέμεινε το παιχνίδι στη Θεσσαλία και μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τη διαφορά να μην ξεφεύγει άνω των 5 πόντων υπέρ των γηπεδούχων και τους φιλοξενούμενους να τους «φτάνουν» αλλά να μην έχουν τις δυνάμεις για κάτι καλύτερο. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 61-58 θυμίζοντας «ντε ζαβού» του πρώτου μισού.

Εκμεταλλευόμενοι το μομέντουμ οι Θεσσαλοί άνοιξαν κι άλλο την ψαλίδα της διαφοράς στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, για να προηγηθούν για πρώτη φορά με +10 (68-58 στο 32’) την ώρα που η αμυντική λειτουργία των Αχαιών κατέρρεε. Με τον Ντέιβις μπροστάρη ο Απόλλωνας μείωσε στους 5, 4΄ πριν το φινάλε (75-70). Η Λάρισα ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 9, ο Δίπλαρος προσπάθησε να μειώσει αλλά πλέον είχαν όλα κριθεί και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν την 10η νίκη τους για την Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 40-38, 61-58, 83-74

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!