Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Ολυμπιακός 62-68: «Κόκκινο» προβάδισμα τίτλου στο ΟΑΚΑ (video+photos)

Ο Ολυμπιακός έφυγε από το ΟΑΚΑ με τη νίκη (4η σερί σε Ελλάδα και Ευρώπη) επί του Παναθηναϊκού, η οποία του δίνει το πλεονέκτημα έδρας στα play offs της Basket League.

Αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου στην Basket League έκανε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ με 62-68, παίρνοντας και τη διαφορά από την ήττα στο ΣΕΦ (76-81).

Μεγάλος πρωταγωνιστής σε ένα ακόμα ντέρμπι ο Σακίλ ΜακΚίσικ με 18 πόντους, για τον οποίο δεν βρήκε λύσεις ο Δημήτρης Πρίφτης, ενώ πολύτιμες ήταν οι βοήθειες από τους Σλούκα, Βεζενκοφ και Ουόκαπ. Από τον Παναθηναϊκό, ο Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν συγκινητικός με 18 πόντους και ο Παπαπέτρου βοήθησε με άλλους 14, αλλά στην κρίσιμη 4η περίοδο δεν κατάφερε κανείς τους να πετύχει ένα μεγάλο σουτ που θα άλλαζε το μομέντουμ. Αρνητικός ήταν ο Οκάρο Ουάιτ, ενώ ο Πρίφτης προτίμησε κλειστό rotation και δεν δικαιώθηκε.

Οι «πράσινοι» κατάφεραν να περιορίσουν τον Τάιλερ Ντόρσεϊ με το τρικ του Πρίφτη να ρίξει πάνω του, αλλά και στον Σλούκα, τα 4άρια της ομάδας (Έβανς αρχικά και Ουάιτ εν συνεχεία), αλλά επιθετικά η ομάδα του ήταν κατώτερη των προσδοκιών. Έμεινε στους 62 πόντους, οι οποίοι μπορεί να ήταν αρκετοί με τη Φενέρ, αλλά όχι στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ.

Σε ό,τι αφορά τη διαιτησία δεν επηρέασε εμφανώς το τελικό αποτέλεσμα, ωστόσο με τις βολές να είναι υπερβολικά άνισες για την εικόνα του αγώνα (6-18) έπαιξε το ρόλο της, ειδικά με κάποιες κρίσιμες αποφάσεις (στο 60-61 έδωσαν φάουλ και βολές τα βήματα του ΜακΚίσικ), αλλά και το γεγονός ότι ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο άφησαν τους φιλοξενούμενους να... παίζουν ξύλο.

H εξέλιξη του αγώνα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με μια μικρή έκπληξη από τον Δημήτρη Πρίφτη, καθώς ξεκίνησε στην αρχική πεντάδα τον Τζέρεμι Έβανς αντί του Οκάρο Ουάιτ. Η εξήγηση δόθηκε στις πρώτες επιθέσεις του Ολυμπιακού, καθώς ο Αμερικανός φόργουορντ ανέλαβε το μαρκάρισμα του Τάιλερ Ντόρσεϊ. Κάτι που έπιασε, μιας και ο ομογενής γκαρντ του Κυπελλούχου Ελλάδας έμεινε άποντος σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο.

Γενικότερα, η πράσινη άμυνα σε αυτό το διάστημα ήταν εξαιρετική, με τους παίκτες του Πρίφτη να βγάζουν τρομερή ενέργεια, πάθος και διάθεση να διεκδικήσουν κάθε μπάλα, με αποτέλεσμα να έχουν και 2 επιθετικά ριμπάουντ παραπάνω (6-4) στο τέλος του ημιχρόνου. Την ίδια στιγμή, όμως, οι πράσινοι ήταν άστοχοι σε αρκετά ελεύθερα σουτ, με αποτέλεσμα να μην καταφέρουν να εξαργυρώσουν την αμυντική τους επίδοση στο παρκέ. Με κάρφωμα του Παπαγιάννη προηγήθηκε με 13-9 στο 8', αλλά ο Ολυμπιακός με τους Βεζένκοφ και Σλούκα να δίνουν λύσεις, έτρεξε ένα σερί 0-6 και έκλεισε την πρώτη περίοδο με το πρώτο του προβάδισμα (13-15).

Ο Παναθηναϊκός, με τον Μέικον να αναλάμβανει επιθετικά δράση ξαναπήρε το προβάδισμα με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και μάλιστα με δύο σερί τρίποντα του Ιωάννη Παπαπέτρου βρέθηκε στο +6 στο 17' (30-24). Στο τελευταίο 3λεπτο του ημιχρόνου το τριφύλλι έχασε την αμυντική του συγκέντρωση, Σλούκας και ΜακΚίσικ πέτυχαν μεγάλα τρίποντα και με επιμέρους 4-10, το 20λεπτο ολοκληρώθηκε με τους δύο μεγάλους αντιπάλους στα ίσα.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός πήρε για δεύτερη φορά προβάδισμα με τρίποντο του Ουόκαπ, αλλά ο Παναθηναϊκός με εξαιρετικές άμυνες και τον Σαντ Ρος να δίνει δημιουργία και σκορ, έτρεξε ένα σερί 9-2 και προηγήθηκε ξανά με +6 (45-39). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και το επόμενο τρίλεπτο έτρεξε το δικό του σερί (0-8) με πρωταγωνιστές τους Ουόκαπ και ΜακΚίσικ που πέτυχαν από 4 πόντους, αλλά και κάποια διαιτητικά λάθη που... πύκνωσαν στη συγκεκριμένη περίοδο από Παπαπέτρου, Πουρσανίδη (κυρίως) και Τσαρούχα. Οι ερυθρόλευκοι διατήρησαν αυτό το προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (έκλεισε στο 50-52 με buzzer beater του Παπαγιάννη).

Στην τέταρτη περίοδο, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, αλλά στο 60-61 μια αλλοπρόσαλλη απόφαση των διαιτητών που αντί για καθαρά βήματα του ΜακΚϊσικ έδωσαν φάουλ και βολές, έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Οι πράσινοι τα έσπασαν από τα 6.75 στη συνέχεια (9/31 συνολικά) και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στη σημαντική νίκη.

Δεκάλεπτα: 13-15, 34-34, 50-52, 62-68