Λάρισα-ΠΑΟΚ 74-70: Ασταμάτητοι Θεσσαλοί φουλάρουν για playoffs (photo)

Basket League: Στις πέντε σερί νίκες έφτασε η Λάρισα υποτάσσοντας και τον ΠΑΟΚ με 74-70

Η Λάρισα επιβεβαίωσε τον τίτλο μιας της πλέον φορμαρισμένης ομάδας της Stoiximan Basket League, κερδίζοντας εντός έδρας τον ΠΑΟΚ με 74-70 για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Με αυτή τη νίκη η Λάρισα ανέβηκε στο 9-9, ενώ ο ΠΑΟΚ υποχώρησε στο 7-11.

Στους 16 πόντους ο πρωταγωνιστής των νικητών Στέφαν Μούντι. Από 10 πόντους είχαν οι Γκριν και Χάντσον. Αντίθετα, για τον ΠΑΟΚ 17 είχε ο Ζερμέιν Λοβ, ενώ 15 είχε ο Ρίβερς. Στους 10 ο Βλάντο Γιάνκοβιτς.

Ο αγώνας

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση στη Λάρισα με τον Λι να ανοίγει τον λογαριασμό του «Δικεφάλου» παίρνοντας ένα προβάδισμα που δε χάθηκε ποτέ μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ωστόσο, μετά το 8-17 και το +9 στο 6΄οι Θεσσαλοί ανέβασαν ρυθμούς και εξέλειψαν τη διαφορά για να πάνε στο δεύτερο δεκάλεπτο με -1 (17-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Τσαϊρέλης έφερε μπροστά για πρώτη φορά τους γηπεδούχου (19-18 και 22-18 στο 12’) όμως οι «ασπρόμαυροι» επέστρεψαν με το προβάδισμα να αλλάζει πολλές φορές χέρια 5΄πριν το ημίχρονο. Με μεγάλα καλάθια η Λάρισα πήρε και πάλι τον έλεγχο για να πάει στα αποδυτήρια με διαφορά πέντε πόντων και το 38-33.

Στην επιστροφή τα διαδοχικά τρίποντα του Γιάνκοβιτς εξαφάνισαν τη διαφορά αλλά η ομάδα του Φώτη Τακιανού είχε λύσεις και απάντησε στα επιθετικά ξεσπάσματα του ΠΑΟΚ για να προηγηθεί με 9 στο 28’ (55-46). Ο Καμαριανός μείωσε στους 7 στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου αλλά ο Κρουμπάλι άφησε σε σταθερά επίπεδα τη διαφορά για το 57-48.

Με 4 αναπάντητους πόντους του Μάριτς η Λάρισα αύξησε για πρώτη φορά τη διαφορά στην αναμέτρηση στους 13 πόντους. Ο Ρίβερς κράτησε ζωντανό τον «Δικέφαλο» στο τελευταίο δεκάλεπτο μην αφήνοντας τη γηπεδούχο ομάδα να ξεφύγει. Τα καλάθι των Λοβ και Λι έφεραν για δυο φορές τη διαφορά στους 3 με την μπάλα να βαραίνει στην πλευρά των Θεσσαλών 2:24’ πριν το φινάλε στο κλειστό της Νεάπολης. Ο Άρης Λυκογιάννης πήρε τάιμ άουτ στην κρίσιμη καμπή του ματς, ωστόσο το καλάθι του Μούντι 50” για τη λήξη «σκότωσε» τον ΠΑΟΚ έχοντας διαφορά πέντε πόντων (71-66).  Την κρίσιμη ώρα ο Στέφαν Μούντι απέδειξε πόσο σημαντικός είναι για την ομάδα του βγήκε μπροστά, για να διασφαλίσει το προβάδισμα της Λάρισας και να την οδηγήσει στη νίκη επί του ΠΑΟΚ, την πέμπτη διαδοχική στη Stoiximan Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 38-33, 57-48, 74-70

Η στατιστική του αγώνα

Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Οριστικό! «Κλείδωσε» για 25 Μαΐου - Σύμφωνη η UEFA
Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ έδωσε τετραήμερο ρεπό στους παίκτες λίγες ώρες μετά την ήττα από τον Άρη
Euroleague: Κρίσιμα παιχνίδια για Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό με σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr
Μίλαν: Τελικές επαφές με Λοπετέγι για αντί-Πιόλι