Περιστέρι - Ηρακλής 71-68: Καθάρισε ξανά ο Γκίελο

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκίελο το Περιστέρι επικράτησε 71-68 του Ηρακλή

Με 21 επιθετικά ριμπάουντ ο Ηρακλής κατάφερε να βάλει δύσκολα στους γηπεδούχους κι έφτασε να διεκδικεί το «διπλό» μέχρι το τέλος αλλά στις λεπτομέρειες οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς βρήκαν λύσεις. Για το Περιστέρι Vitabioticsπου είχε 39 προσπάθειες από τα 6.75 (12/39), ο Γκιέλο είχε 19 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι οποίοι ήταν άστοχοι από τη γραμμή των βολών (25-15) πρώτος σκόρερ ήταν ο Δημήτρης Σταμάτης με 19 πόντους.

Με τον Πέτεγουεϊ να σημειώνει πέντε πόντους για το 10-4 στο τέταρτο λεπτό και τους Θεσσαλονικείς να μπαίνουν στο ματς με 2/8 σουτ, το Περιστέρι μπήκε σε θέση οδηγού από νωρίς και προσπάθησε να δημιουργήσει μία σημαντική διαφορά. Οι γηπεδούχοι ήταν αποτελεσματικοί κοντά στο καλάθι και προηγήθηκαν με 21-12. Την ίδια στιγμή Σταμάτης και Σκορδίλης οδηγούσαν τον Ηρακλή που έφερε το ματς στα ίσια 29-29 στο 13', με το σκορ του ημιχρόνου να βρίσκει μπροστά τους γηπεδούχους (39-37).

Στην επανάληψη το Περιστέρι διατήρησε το προβάδισμα με κορυφαίο τον Γκιέλο όμως ο Ηρακλής δεν τα παρατούσε, ακόμα και όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 56-46, αφού οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με ένα σερί 10-0 ισοφάρισαν, 7:45 πριν από το τέλος. Μάλιστα, με καλάθι του Γκάρετ στο 36' πέρασαν μπροστά (62-60). Σ’ εκείνο το σημείο οι παίκτες του Τόμιτς βρήκαν τις λύσεις, προκειμένου να φτάσουν στην επικράτηση αφού ο Κώστας Παπαδάκης αστόχησε στο σουτ τριών πόντων το οποίο επιχείρησε για να στείλει το ματς στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 39-37, 56-48, 71-68