Προμηθέας-Περιστέρι 82-77: Πήρε το «θρίλερ» με υπογραφή Αγραβάνη

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου τα βρήκε σκούρα κόντρα στο φορμαρισμένο Περιστέρι αλλά κατάφερε να υπερασπιστεί την έδρα της με σκορ 82-77

Οι Πατρινοί ένιωσαν τέσσερις φορές την... ανάσα της ομάδας των δυτικών προαστίων, ωστόσο κατάφεραν να πετύχουν μια ακόμη νίκη στο «Δ. Τόφαλος».

Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Δημήτρης Αγραβάνης με 26 πόντους, κάνοντας double-double έχοντας και 10 ριμπάουντ, οδηγώντας τον Προμηθέα στο 9-4.

Στους 12 σταμάτησε ο Τζεράι Γκραντ, με τους Τρέβις Σίμπσον και Κέντρικ Ρέι να έχουν 11 και 10 αντίστοιχα και 6 καθοριστικούς πόντους στο φινάλε του ματς.

Από την πλευρά του Περιστερίου, που έχει πλέον ρεκόρ 6-7, πρωταγωνιστές ήταν ο Δημήτρης Μωραϊτης και Γκλεν Κόζι, που πέτυχαν από 13 πόντους, με τον Τεράν Πέτεγουεϊ να προσθέτει άλλους 11. Στους 10 ο Στίβεν Γκρέι.

Ο αγώνας

Οι Πατρινοί ξεκίνησαν... αγριεμένοι κάνοντας εύκολα το 15-6. Το Περιστέρι όμως δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να μειώσει στους τρεις για το πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια, η ομάδα των δυτικών προαστίων ανέβασε... στροφές και κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Οι παίκτες του Ζούρου όμως δεν απομακρύνθηκαν πολύ και πήγαν στα αποδύτηρια με διαφορά ενός πόντου 37-38.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το ματς και με το +11 στο 28' (55-46) έτρεξαν ένα επιμέρους 18-6 μέχρι εκείνο το σημείο, με τον Αγραβάνη με 21 πόντους να είναι πρωταγωνιστής. Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν για δεύτερη φορά στο ματς, μειώνοντας στα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου σε 55-52, με την περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 58-52.

Το ματς έγινε... ροντέο στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Προμηθέα να βλέπει το Περιστέρι να πλησιάζει επικίνδυνα κάθε φορά που έπαιρνε προβάδισμα. Τελικά οι Πατρινοί φάνηκαν πιο συγκεντρωμένοι και κατάφεραν να πανηγυρίσουν μια ακόμη νίκη για τη Stoiximan Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 37-38, 58-52, 82-77