Λαύριο-ΠΑΟΚ 59-61: Τον... έσωσε ο Λοβ

Καριδοχτύπησε αλλά πήρε το διπλό ο «Δικέφαλος» στο Λαύριο

Με τον Ζερμέιν Λοβ να ευστοχεί 23" πριν από το φινάλε στο κλειστό του Λαυρίου, ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε το διπλό κι έφυγε νικητής από την συμπρωτευουσα με σκορ 59-61.

Πλέον ο «Δικέφαλος» είναι στο 5-7 και διατηρεί ζωντανό το όνειρο της οκτάδας, όντας ένατος, ενώ το Λαύριο είναι στο 5-8 μετά την γκέλα.

Κορυφαίος της αναμέτρησης για τους «ασπρόμαυρους» ήταν ο Ντέιβιντ Ντιλέο, ο οποίος σκόραρε 15 πόντους, ενώ ο ήρωας της βραδιάς Ζερμέιν Λοβ σταμάτησε στους 14 έχοντας ευστοχήσει στο κρισιμότερο καλάθι της βραδιάς.

Για τους ηττημένους ο Σμιθ ξεχώρισε με 13 πόντους. Στα αρνητικά, ο τραυματισμός του άτυχου Κακλαμανάκη που αποχώρησε υποβασταζόμενος από το παρκέ.

Ο αγώνας

Το Λαύριο ξεκίνησε πιο δυναμικά την αναμέτρηση χτίζοντας μια μικρή διαφορά για το +6 στο 10ο λεπτό (21-15). Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές και κατάφερε να μειώσει στον πόντο για το 32-31 στο τέλος του πρώτου ημίχρονου.

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια, ο «Δικέφαλος» όχι μόνο ροκάνισε την απόσταση αλλά πέρασε και μπροστά στο σκορ (39-44 στο 27'). Οι γηπεδούχοι με τους Μουράτο, Βουλγαρόπουλο και Νικολαϊδη κατάφεραν, ωστόσο να πάρουν ξανά τον έλεγχο για το 48-44 στο 30ο λεπτό. Την τελευταία περίοδο, το ματς εξελίχθηκε σε απόλυτο ντέρμπι με το προβάδισμα να αλλάζει πολλές φορές χέρια.

Στο τελευταίο τρίλεπτο ο αγώνας έγινε ροντέο. Ο Γιάνκοβιτς χρεώθηκε με τεχνική ποινή, ο Λοβ έσπρωξε τον Μουράτο για να γίνει ακόμη πιο ηλεκτρισμένο το κλίμα, ο Λοβ κράτησε τον ΠΑΟΚ όρθιο στο ένας εναντίον ενός, όμως ο Μάρβιν Τζόουνς είχε 0/2 βολές στα 61" με το σκορ στο 59-59. Στα 23.1" ο Λοβ έβαλε μεγάλο καλάθι για το 59-61, με τον Τζέρι Σμιθ να παίρνει την τελευταία φάση, να πηγαίνει μέχρι το καλάθι, να αστοχεί υπό την πίεση του Μάρβιν Τζόουνς και να δίνει την νίκη στον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 32-31, 48-44, 59-61

LaLiga: Η Τζιρόνα έστεψε Πρωταθλήτρια τη Ρεάλ Μαδρίτης – Έφτασε τα 36 τρόπαια η «βασίλισσα»
Οι κληρώσεις στα προκριματικά του EURO σε Εθνική Νέων κι Εθνική Παίδων
Formula 1: «Άπιαστος» και πάλι ο Φερστάπεν! Άνετη νίκη και στο Sprint στο Grand Prix στο Μαϊάμι
Ρεάλ Μαδρίτης: Θέμα χρόνου η μαθηματική στέψη της στη LaLiga