ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 64-81: Αντίδραση στην Πυλαία από το 1ο λεπτό (video+photos)

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε τρομερή ενέργεια στην άμυνα, έπαιξε συγκεντρωμένος από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και έφτασε σε μια άνετη νίκη επί του ΠΑΟΚ.

Μια πειστική -πρώτη- αντίδραση μετά την εφιαλτική βραδιά στο Βελιγράδι κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, είχε ο Παναθηναϊκός στην Πυλαία κόντρα στον ΠΑΟΚ, αλλά θα χρειαστεί και ανάλογη συνέχεια στο ματς με την Ούνικς Καζάν που ακολουθεί για την Euroleague.

Οι «πράσινοι» με εξαιρετική άμυνα και στα 40 λεπτά έφτασαν σε μια άνετη νίκη με 81-64 επί του ΠΑΟΚ στο «παλατάκι», έχοντας σε εξαιρετική μέρα σε άμυνα και επίθεση τους Γιώργο Παπαγιάννη, Χάουαρντ Σαντ Ρος και Ντάριλ Μέικον.

Η εξέλιξη του αγώνα

Με τον Μποχωρίδη να ξεκινά στην πεντάδα, μαζί με τους Μέικον, Παπαπέτρου, Ουάιτ και Παπαγιάννη άρχισε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός, με τον Έλληνα γκαρντ να βγάζει τρεις σερί εξαιρετικές άμυνες και να μην αφήνει τον ΠΑΟΚ να πάρει... αέρα, μιας και οι «πράσινοι» καθυστέρησαν να βρουν το αντίπαλο διχτάκι (μετά από 7:45 το πρώτο καλάθι). Από τη στιγμή που το έκαναν όμως έτρεξαν ένα σερί 0-12 και έδειξαν τις διαθέσεις τους.

Με προσήλωση, συγκέντρωση και μεγάλη ενέργεια στην άμυνα, κράτησαν τους γηπεδούχους στους 11 πόντους και μέσω της επίδοσης αυτής κατάφεραν σε αρκετές περιπτώσεις να χτυπήσουν και στον αιφνιδιασμό (7 πόντοι στην περίοδο). Όταν δεν το έκαναν «χτυπούσαν» με υπομονή σε καταστάσεις iso. Το αποτέλεσμα ήταν να φτάσουν στο μέγιστο μέχρι εκείνο το σημείο +14 στο τέλος της περιόδου (11-25).

Το ίδιο εντυπωσιακά συνέχισαν και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι «πράσινοι». Με τον Παπαγιάννη να κυριαρχεί και τον Κασελάκη να δίνει λύσεις έφτασαν γρήγορα στο +20 (11-31) και διατηρήθηκαν εκεί για το επόμενο τρίλεπτο. Με τη συμπλήρωση 15 λεπτών, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και αφού αρχικά κράτησε τον Παναθηναϊκό χωρίς σκορ για 2 λεπτά, με ένα συνολικό σερί 13-4, μείωσε τη διαφορά στους 11 (28-39).

Με το τρίποντο του Κασελάκη λίγο μετά να διαμορφώνει το σκορ του πρώτου ημιχρόνου (28-42). Ένα πρώτο ημίχρονο, όπου ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός στην άμυνα, πολύ καλός δημιουργικά με 11 ασίστ, αλλά έκανε αρκετά λάθη (8) και ήταν άστοχος από την περιφέρεια (3/11, αν και ξεκίνησε με 2/3 του Οκάρο Ουάιτ).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ένα απίστευτο τρίποντο ξέσπασμα του Ντέιβιντ Ντιλίο, ο οποίος έβαλε 4 μεγάλα σουτ και σε συνδυασμό με κάποια λάθη στην επίθεση των «πράσινων», έριξε τη διαφορά στους 6 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Ο Πρίφτης πήρε τάιμ άουτ και ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο παρκέ με ένα σερί 0-10, καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η διαφορά έφτασε και πάλι τους 20 πόντους (54-74) με τον επιβλητικό Παπαγιάννη, με τη συνέχεια να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα μέχρι το τελικό 64-81, με τους πιτσιρικάδες Ρούμογλου και Αβδάλα να παίρνουν χρόνο συμμετοχής στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 11-25, 28-42, 50-66, 64-81