Λαύριο-Ιωνικός 59-61: Επική ανατροπή και διπλό οι Νικαιώτες!

Λαύριο-Ιωνικός: Έναν μεγάλο άθλο πέτυχε η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα που «έκλεψε» την νίκη μέσα από τα χέρια του Λαυρίου

Τεράστια νίκη πέτυχαν οι Νικαιώτες στο κλειστό του Λαυρίου που είδαν τους γηπεδούχους να προηγούνται για περίπου 38' μέχρι ο Γιουτζίν Τζέρμαν να κλέψει την κατοχή και να ευστοχήσει για δυο για την απόλυτη ανατροπή. Mάλιστα, η ομάδα του Σεγκούρα παρατάχθηκε στο παιχνίδι με 10 παίκτες, αφού έχασε κατά τη διάρκεια του αγώνα τον Κωνσταντίνο Γόντικα με τραυματισμό, αλλά πήρε τη μεγάλη νίκη, φτάνοντας στο 2-4 στο πρωτάθλημα.

Με double score τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο Λαύριο με τους γηπεδούχους να επιβάλουν εύκολα τον ρυθμό τους (20-10). Οι Νικαιώτες δυσκολεύτηκαν να «τρυπήσουν» την άμυνα της ομάδας του Σερέλη με τους 10 από τους 4 πόντους να προέρχονται από τον Γιουτζίν Τζέρμαν που πρωταγωνίστησε σε μια ακόμα αναμέτρηση (ο μοναδικός διψήφιος στο ημίχρονο με 10 και 1 ριμπάουντ).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αμίνου έκανε το 22-10, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 12 αλλά ο Ιωνικός κατάφερε να μειώσει με ένα επιμέρους σκορ 7-0 στο 22-17. Με μεγαλύτερη ευστοχία αλλά αρκετά λάθη στην άμυνα οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ 30-37.

Μετά το ημίχρονο «έσφιξαν» περισσότερο οι άμυνες, μπήκαν λίγα καλάθια με μεγάλη αστοχία και από τις δυο πλευρές για να περάσουν στο τελευταίο δεκάλεπτο με ένα προβάδισμα έξι πόντων για το Λαύριο(48-42).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα συνολικά 20 λάθη των γηπεδούχων φάνηκαν και στο σκορ, αφού επέτρεψε στον Ιωνικό να μπει δυνατά στη διεκδίκηση του διπλού. Ο Σμιθ έκανε εύκολα το 52-42 ανεβάζοντας τη διαφορά ξανά σε διψήφια επίπεδα, όμως ο Μουσταφά με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα και ένα τρίποντο μείωσε ξανά στο 55-47. Ο Όουενς έκανε λίγο αργότερα το 59-57 και το 59 όλα με δυο διαδοχικά καρφώματα μετατρέποντας το ματς σε απόλυτο  ντέρμπι.

Πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους ήταν ο Βασίλης Μουράτος με 11 και 6 ασίστ.

Από την άλλη, για την ομάδα του Ισπανού τεχνικού πρωταγωνιστής ήταν ο Γιουτζίν Τζέρμαν με 16 πόντους 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ διψήφιος ήταν και ο αρχηγός του Ιωνικού, Γιάννης Αθηναίου με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 30-37, 48-42, 59-61

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 30-37, 48-42, 59-61

ΑΕΚ: Παραμένει εκτός ο Μουκουντί
Γκριμάου: «Ο μεγαλύτερος αγώνας που έχουμε δώσει φέτος»
Παναθηναϊκός Aktor: Σλούκας σημαίνει… Final-4
Παναθηναϊκός Aktor: Τα 11 +1 Final-4 του “τριφυλλιού”