Λάρισα-Κολοσσός, 81-77: Δια πυρός και σιδήρου στην πρεμιέρα της Basket League

Λάρισα-Κολοσσός:  Με... χτυποκάρδι πήρε την πρώτη της νίκη η Λάρισα μετά από μια παράταση για το τελικό 81-77

Από το κλειστό της Νεάπολης άρχισαν την προσπάθεια τους στην 30ή Basket League η Λάρισα και ο Κολοσσός που συνεχίζουν φέτος με τους ίδιους προπονητές.

Οι γηπεδούχοι σε ένα ματς με αμείωτο ενδιαφέρον μέχρι το τέλος κατάφεραν να επικρατήσουν του Κολοσσού ξεκινώντας με το δεξί της αγωνιστικές υποχρεώσεις στην πρεμιέρα του ελληνικού πρωταθλήματος με σκορ 81-77 μετά από μια παράταση.

Το παιχνίδι άρχισε με την Λάρισα να έχει ένα μικρό προβάδισμα και φαινομενικά τον έλεγχο του παιχνιδιού(12-6 στο 5'). Ωστόσο, η ομάδα του Ηλία Καντζούρη μπόρεσε να μειώσει τη διαφορά μέχρι το ημίχρονο (43-37 στο 20').

Στο δεύτερο μισό αυτής της «ματσάρας» ο Κολοσσός με επιθετικό πλουραλισμό κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα... ίσα με τον Τζέι Θριτ να ισοφαρίζει σε 69-69 και να στέλνει το ματς στην παράταση.

Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να διατηρήσουν την ψυχραιμία τους και με βάρος στην άμυνα πήραν την πρώτη τους νίκη για το τελικό 81-77.

Ο σκόρερ του Νίκου Παπανικολόπουλου, Τζέι Θριτ, τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους, έχοντας «μιλήσει» στα κρίσιμα, με τον Θοδωρή Ζάρα να τον ακολουθεί με εξίσου εντυπωσιακή εμφάνιση (20 πόντοι με 5/5 τρίποντα).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φούφης, Συμεωνίδης, Αγραφιώτης
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 43-37, 59-51, 69-69 (κ.α), 81-77

Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague
Δ. Γιαννακόπουλος: Επέστρεψε στο ΟΑΚΑ και γνώρισε την αποθέωση!