Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Άρης 108-86: Πάτησε «γκάζι» και δεν είχε αντίπαλο (photos)
32 SHARES

Μπορεί ο Άρης να έβαλε δύσκολα όμως ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ στην Ελλάδα δεν έχει αντίπαλο και επικράτησε 108-86 της ομάδας της Θεσσαλονίκης και πλέον σκέφτεται την «διαβολοβδομάδα» της Euroleague

Στο δεύτερο μέρος έδειξε... ποιος είναι ο Παναθηναϊκός στο ματς του ΟΑΚΑ με τον Άρη, και με τελικό σκορ 108-86 έκανε το πέντε στα πέντε στην Basket League. H κούραση από το ταξίδι στην Αγία Πετρούπολη ήταν ο λόγος που οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη μπήκαν χαλαροί, αλλά εν συνεχεία βελτίωσαν τα λάθη τους και με επιμέρους σκορ 31-18 στην 3η περίοδο έθεσαν τις βάσεις για την... κατοστάρα.

Ο Τζίμερ Φριντέλ είχε 4/4 τρίποντα και 21 πόντους στο σύνολο, ενώ μοίρασε και 4 ασίστ. Μία ακόμη φορά, ο Κωνσταντίνος Μήτογλου αξιοποίησε τον μεγάλο χρόνο που του έδωσε ο Πεδουλάκης σημειώνοντας 13 πόντους και μαζεύοντας 6 ριμπάουντ. Ο Ουέσλι Τζόνσον (15π.) συναγωνιζόταν τον Φριντέτ στα τρίποντα ευστοχώντας σε 3/5. Οι Νικ Καλάθης και Ντεσόν Τόμας αγωνίστηκαν από 12:30 λεπτά, αφού ο προπονητής του Παναθηναϊκού θέλησε να τους ξεκουράσει ενόψει των δύο αγώνων την ερχόμενη εβδομάδα στη Euroleague, με Κίμκι στη Μόσχα την Τρίτη (28/10) και με Αναντολού Εφές στο ΟΑΚΑ την Πέμπτη (30/10).

Από τον Άρη που έμεινε με μία νίκη σε 5 αγωνιστικές, ο Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους δεν σταμάτησε να «πυροβολεί» έξω από τα 6.25 έχοντας 7/11 με την ολοκλήρωση του αγώνα. Ο Λιθουανός μοίρασε και 7 ασίστ στους συμπαίκτες του.

Ο αγώνας:

Ο Άρης μπήκε καλά στο ματς και έφερε αντίσταση στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ για ένα δεκάλεπτο με τις δυο ομάδες να κλείνουν την πρώτη περίοδο ισόπαλες (25-25). Κάπου εκεί οι «πράσινοι» πάτησαν «γκάζι» και με επιμέρους σκορ 12-0 έκαναν το 35-25 δείχνοντας ότι αν βρουν ρυθμό δεν έχουν αντίπαλο.

H ομάδα της Θεσσαλονίκης έτρεξε ένα επιμέρους σκορ  7-0 και έκανε το 35-32, όμως και πάλι οι «πράσινοι» βρήκαν τις λύσεις και έκαναν το 41-32 με συνεχόμενους πόντους του Μπράουν. Ο Άρης δεν το παράτησε και μείωσε ξανά σε 43-41 με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να πηγαίνει μπροστά στο σκορ με 50-44 στο ημίχρονο.

Ο Άρης συνέχισε να είναι ανταγωνιστικός και με τον Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους να ευστοχεί για τρεις μείωσε σε 52-51. Οι «πράσινοι» με επιμέρους σκορ 9-0 πήγε τη διαφορά στο +10 (61-51). Κάπου εκεί ήταν το σημείο όπου ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πάτησε γκάζι και έκανε το 72-59 στο 28΄με δυο βολές του Φριντέτ. Ο Αμερικανός άσος ήταν ασταμάτητος και έκανε το 80-61. Η διαφορά πήγε στο +22 (93-71) με τον Μπράουν. Κάπου εκεί τελείωσε ο αγώνας στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-25, 50-44, 81-62,  108-86

Ζαλγκίρις-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: Με «τρέλα» και ψυχή!
NBA: Μπακς χωρίς φρένα (photos+video)
Παναθηναϊκός: Προχωράνε με τις ανανεώσεις, οι πρώτες διερευνητικές με τους Έλληνες
Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (20/11)

Το καταραμένο χωριό που κανείς δεν μπορεί να προφέρει ούτε καν το όνομά του! (photos)

Survivor All Star: Ποιοι θα δεχτούν πρόταση και ποιοι θα… φάνε άκυρο; (photos)

Ζώδια Σήμερα 19/11: Ο επιμένων νικά

Harry-Meghan: Αυτές είναι οι 3 καλύτερες φωτογραφίες τους για το 2019 σύμφωνα με τον royal φωτογράφο

Ελάφι κάνει βόλτες στους Θρακομακεδόνες (pics&vid)

Φαρυγγίτιδα από στρεπτόκοκκο: Δείτε ποια συμπτώματα προκαλεί (φωτογραφίες)

Στέφανος Τσιτσιπάς: Η «τρέλα» για τον νέο σούπερ σταρ του τένις και τα αμύθητα κέρδη! (video+photos)

Δούκισσα Νομικού, Έλλη Κοκκίνου και Κλέλια Πανταζή στόλισαν - Δείτε τα δέντρα τους (pics)