Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Άρης 108-86: Πάτησε «γκάζι» και δεν είχε αντίπαλο (photos)
32 SHARES

Μπορεί ο Άρης να έβαλε δύσκολα όμως ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ στην Ελλάδα δεν έχει αντίπαλο και επικράτησε 108-86 της ομάδας της Θεσσαλονίκης και πλέον σκέφτεται την «διαβολοβδομάδα» της Euroleague

Στο δεύτερο μέρος έδειξε... ποιος είναι ο Παναθηναϊκός στο ματς του ΟΑΚΑ με τον Άρη, και με τελικό σκορ 108-86 έκανε το πέντε στα πέντε στην Basket League. H κούραση από το ταξίδι στην Αγία Πετρούπολη ήταν ο λόγος που οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη μπήκαν χαλαροί, αλλά εν συνεχεία βελτίωσαν τα λάθη τους και με επιμέρους σκορ 31-18 στην 3η περίοδο έθεσαν τις βάσεις για την... κατοστάρα.

Ο Τζίμερ Φριντέλ είχε 4/4 τρίποντα και 21 πόντους στο σύνολο, ενώ μοίρασε και 4 ασίστ. Μία ακόμη φορά, ο Κωνσταντίνος Μήτογλου αξιοποίησε τον μεγάλο χρόνο που του έδωσε ο Πεδουλάκης σημειώνοντας 13 πόντους και μαζεύοντας 6 ριμπάουντ. Ο Ουέσλι Τζόνσον (15π.) συναγωνιζόταν τον Φριντέτ στα τρίποντα ευστοχώντας σε 3/5. Οι Νικ Καλάθης και Ντεσόν Τόμας αγωνίστηκαν από 12:30 λεπτά, αφού ο προπονητής του Παναθηναϊκού θέλησε να τους ξεκουράσει ενόψει των δύο αγώνων την ερχόμενη εβδομάδα στη Euroleague, με Κίμκι στη Μόσχα την Τρίτη (28/10) και με Αναντολού Εφές στο ΟΑΚΑ την Πέμπτη (30/10).

Από τον Άρη που έμεινε με μία νίκη σε 5 αγωνιστικές, ο Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους δεν σταμάτησε να «πυροβολεί» έξω από τα 6.25 έχοντας 7/11 με την ολοκλήρωση του αγώνα. Ο Λιθουανός μοίρασε και 7 ασίστ στους συμπαίκτες του.

Ο αγώνας:

Ο Άρης μπήκε καλά στο ματς και έφερε αντίσταση στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ για ένα δεκάλεπτο με τις δυο ομάδες να κλείνουν την πρώτη περίοδο ισόπαλες (25-25). Κάπου εκεί οι «πράσινοι» πάτησαν «γκάζι» και με επιμέρους σκορ 12-0 έκαναν το 35-25 δείχνοντας ότι αν βρουν ρυθμό δεν έχουν αντίπαλο.

H ομάδα της Θεσσαλονίκης έτρεξε ένα επιμέρους σκορ  7-0 και έκανε το 35-32, όμως και πάλι οι «πράσινοι» βρήκαν τις λύσεις και έκαναν το 41-32 με συνεχόμενους πόντους του Μπράουν. Ο Άρης δεν το παράτησε και μείωσε ξανά σε 43-41 με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να πηγαίνει μπροστά στο σκορ με 50-44 στο ημίχρονο.

Ο Άρης συνέχισε να είναι ανταγωνιστικός και με τον Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους να ευστοχεί για τρεις μείωσε σε 52-51. Οι «πράσινοι» με επιμέρους σκορ 9-0 πήγε τη διαφορά στο +10 (61-51). Κάπου εκεί ήταν το σημείο όπου ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πάτησε γκάζι και έκανε το 72-59 στο 28΄με δυο βολές του Φριντέτ. Ο Αμερικανός άσος ήταν ασταμάτητος και έκανε το 80-61. Η διαφορά πήγε στο +22 (93-71) με τον Μπράουν. Κάπου εκεί τελείωσε ο αγώνας στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-25, 50-44, 81-62,  108-86

Γιώργος Μαζωνάκης: Έχει το πιο ανατρεπτικό σπίτι ever και σίγουρα θα πάθεις πλάκα! (Photos)
Άγριες Μέλισσες: Οι σκηνές που θα σοκάρουν το κοινό – Η Λενιώ όπως δεν την έχουμε ξαναδεί (Photos)
Πρόκληση για τη Ρόμα
Πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ έκλεισε στην Μπόκα Τζούνιορς!

Ρίχνει αναψυκτικό και αυγά σε τρύπα - Δεν φαντάζεστε τι έπιασε (video)

Αυτή την τρομακτική φωτογραφία την τράβηξε Έλληνας

Αυτό είναι το ευαίσθητο σημείο σου και είναι... μείον σου

Η Σπυριδούλα Καραμπουτάκη του Master Chef τρολάρει τον εαυτό της για το πώς ήταν πριν έναν χρόνο

Λιγούρα για αλμυρό: Με ποια προβλήματα υγείας συνδέεται (εικόνες)

«Ήσουν απλά ένα πιόνι»: Γράμμα σε έναν τρομοκράτη

Καλομοίρα: Θα πάθετε πλάκα με την ζωγραφιά που έφτιαξε ο 7χρονος γιος της Δημήτρης (pics)

Ελένη Μενεγάκη: Έχεις δει το νέο πανάκριβο αξεσουάρ της; Θα τρίβεις σίγουρα τα μάτια σου! (Photos)

ΣΟΚ: Πρώην αστέρας του ΝΒΑ είναι άστεγος και δέχεται άγρια επίθεση στον δρόμο (video)