ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 88-104: Ξέσπασε και ετοιμάζεται για Ζενίτ

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέσπασε (104-88) στον ΠΑΟΚ για την 4η αγωνιστική της Basket League μετά την ήττα από την Αρμάνι Μιλάνο στο ΟΑΚΑ για την Euroleague

Μια καλή εμφάνιση μετά την ήττα από την Αρμάνι Μιλάνο έψαχνε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ και το έκανε στο ματς με τον ΠΑΟΚ όπου επικράτησε (104-88) και έκανε στο 4/4 στην Basket League. Οι «πράσινοι» ήθελαν τη νίκη προκειμένου να προετοιμαστούν κατάλληλα για το παιχνίδι που ακολουθεί με την Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη για την 4η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Τζίμερ Φριντέτ με 23 πόντους ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, με τους Μήτογλου (13π.), Μπράουν (10π.), Παπαγιάννη (10π.) και Παπαπέτρου να τον ακολουθούν. Για τον ΠΑΟΚ οι Εγκεκέζε (20π.) και Μπεστ (26π.) δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν την ήττα για την ομάδα τους.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 3’ βρέθηκε να προηγείται με 11-5, με τον ΠΑΟΚ να αντεπιτίθεται και να προσπερνά με 13-11 στο 5’. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 15-13 στο 6’ και έκλεισαν το δεκάλεπτο όντες μπροστά στο σκορ με 26-22. Η έναρξη της δεύτερης περιόδου είχε αντίστοιχο χαρακτήρα με αποτέλεσμα στο 15’ το «τριφύλλι» να προηγηθεί με διψήφια διαφορά πόντων (30-41).

Στο 17’ η διαφορά έφτασε στους 18 πόντους (30-48) υπέρ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ και στο 19’ ανήλθε στους 20 (36-56), πριν το φινάλε του ημιχρόνου με το σκορ στο 56-38. Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 5-0 (43-56 στο 21’), με το «τριφύλλι» να «απαντά» και να ξεφεύγει με 74-49 στο 26’.

Η διαφορά έφτασε στους 30 πόντους στο 29’ (55-85), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 85-59. Η τέταρτη περίοδος άρχισε με τον ΠΑΟΚ να τρέχει ένα επιμέρους 13-0 για το 85-72 του 33’, όμως ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πέτυχε ένα σερί 6-0 για το 91-72 του 35’. Στο 38’ το «τριφύλλι» ξέφυγε με 99-77, πριν το τελικό 104-88.

Χαμός στο NBA: Ο αδερφός του Γιόκιτς έριξε μπουνιά σε θεατή στο Νάγκετς – Λέικερς (video)
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Προπονήθηκαν Γκατσίνοβιτς, Στάνκοβιτς, πριν το ντέρμπι κορυφής στη Super League
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 1 της σειράς των playoffs της Euroleague
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο Μάικ γύρισε σπίτι του…