Προμηθέας Πατρών-ΑΕΚ 74-65: Πήρε το ντέρμπι και ισοφάρισε

Ο Προμηθέας Πατρών επικράτησε 74-65 της ΑΕΚ στο ΔΑΚ Τόφαλος και έκανε το 1-1 στη σειρά των ημιτελικών της Basket League

Από την αρχή της η σειρά της ΑΕΚ με τον Προμηθέα Πατρών αναμενόταν να έχει πλούσιο θέαμα και να κριθεί στις λεπτομέρειες και αυτό φάνηκε και στο δεύτερο ματς όπου μετά το «θρίλερ» και τη νίκη στο νήμα για την «Ένωση» η ομάδα της Πάτρας επικράτησε 74-65 και έκανε το 1-1 στη σειρά των ημιτελικών της Basket League. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά επέβαλλε από την αρχή το ρυθμό της και κατάφερε να ισοφαρίσει τη σειρά και πλέον τη Δευτέρα στο ΟΑΚΑ θα προσπαθήσει να σπάσει το πλεονέκτημα έδρας που έχει η ΑΕΚ.

Από την πλευρά της η «Ένωση» δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη και ο Μπάνκι θα έχει πολλά να διορθώσει προκειμένου η ομάδα του να μπορέσει να φτάσει στον στόχο της που δεν είναι άλλος από την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Πρωταθλήματος.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν παίζοντας καλύτερη άμυνα από το πρώτο παιχνίδι και το ματς δεν είχε τόσο θέαμα με τον Προμηθέα να έχει 2/12 σουτ και την ΑΕΚ 6/17. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι με τις δυο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ και τον Προμηθέα να πηγαίνει μπροστά στα αποδυτήρια με 36-34.

Στο ίδιο έργο θεατές και στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, με τους γηπεδούχους στο 29’ δια χειρός Χολ με τρίποντο να κάνουν το 55-48, με τον Προμηθέα να μεγαλώνει στη συνέχεια την υπέρ του διαφορά και να κλείνει την τρίτη περίοδο στο +8 (57-49).

Και τα πάντα έμελλε να κριθούν στην τέταρτη περίοδο όταν στο 33’, ο Παρκς έκανε το 60-49 στο πρώτο διψήφιο προβάδισμα του Προμηθέα στο ματς με τον Γκίκα λίγο αργότερα να γράφει με τρίποντο το 63-51. Η ΑΕΚ, όμως, δεν τα παράτησε κι επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης. Στο 38’ ο Θίοντορ με βολές έγραψε στο 65-61 κι έφερε ξανά την ομάδα σε απόσταση αναπνοής. Ο Χολ στο 39’ έκανε το 70-62 κι έβαλε τέλος στην υπόθεση νίκη.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Νάτοι, νάτοι οι Πρωταθλητές» - Η ατμόσφαιρα στην «OPAP Arena» κι η αποθέωση
Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι: Εκτός Χουάντσο και Μπάλντγουιν
Volley League: Μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών στον Ολυμπιακό από τη ΔΕΑΒ