Περιστέρι-Ήφαιστος Λήμνου 84-81: Πήρε το «θρίλερ» και βλέπει ημιτελικά

Ο Ήφαιστος Λήμνου προσπάθησε να κάνει την έκπληξη αλλά το Περιστέρι είχε τις λύσεις και πήρε τη νίκη (84-81) σε ένα ματς που κρίθηκε στο νήμα

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο το Περιστέρι επικράτησε με 84-81 εντός έδρας του Ήφαιστου Λήμνου και έκανε το 1-0 στη σειρά. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη πλέον θέλουν μια ακόμα νίκη προκειμένου να μπορέσουν να πάρουν την πρόκριση για τον ημιτελικό της Basket League.

Παρότι οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο ο Έλληνας φόργουορντ πραγματοποίησε μια εξαιρετική τέταρτη περίοδο και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Ο Χαριτόπουλος μείωσε σε 82-79 στα 29΄΄ με λέι απ για τους νησιώτες, από το φάουλ του Γκότσερ, ο Γκρέι με 2/2 βολές έκανε το 84-79, ενώ στα 9΄΄ ο Φρεϊμάνις απείλησε εκ νέου, 84-81. Ο Σμιθ σταμάτησε με φάουλ τον Κάλαχαν και τον χρόνο, αλλά είχαν ήδη κυλήσει 6 δεύτερα. Ο Κάλαχαν ήταν άστοχος και στις δύο βολές... αλλά ο Ήφαιστος δεν προλάβαινε πλέον, αφού ο Δημήτρης Σταμάτης δεν κατάφερε να οδηγήσει τον αγώνα σε έξτρα πεντάλεπτο.

Εξαιρετικός ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος σημείωσε 19 πόντους και μίλησε σε κρίσιμα σημεία για τους «κυανοκίτρινους». Ο Ρόλαντς Φρεϊμάνις πέτυχε 16 πόντους για τον Ήφαιστο. Η σειρά μεταφέρεται στη Λήμνο, την Τετάρτη (22/5) στις 16:00.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 47-43, 61-68, 84-81.

Formula 1: «Αφεντικό» στο πρώτο Sprint ο Φερστάπεν! - Η ώρα και το κανάλι του αγώνα στην Κίνα
NBA: Οι Πέλικανς απέκλεισαν τους Κινγκς του Βεζένκοφ – Τα ζευγάρια των playoffs
Ισπανία: Clasico από… χρυσάφι