ΠΑΟΚ-Κολοσσός 79-83: «Διπλό» στην Πυλαία μετά από 12 ήττες!

Μολονότι οι ελπίδες παραμονής που έχει είναι ελάχιστες ο Κολοσσός έφυγε με τη νίκη (83-79) από την έδρα του ΠΑΟΚ.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των «θαλασσί» στην Πυλαια, όπου μετρούσε 12 συνεχόμενες ήττες, εκμεταλλευόμενοι τις απουσίες των γηπεδούχων! Ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε οκτώ επαγγελματίες στη σύνθεσή του και τρεις νεαρούς καλαθοσφαιριστές, λόγω της αποχής (σ.σ. από τα μέσα της εβδομάδας), για οικονομικούς λόγους, των Ουίλ Χάτσερ, Ντάριους Γκάρετ και των τραυματιών Σταύρου Σχίζα, Τζαμάλ Τζόουνς. Κορυφαίοι για τους νικητές, που κυριάρχησαν στη ρακέτα (42 με 34 τα ριμπάουντ) ήταν οι Στίβι Μπράουνινγκ 16 (5 ριμπ., 3 ασ. 1 κλ), Τζέιβον Πίνστον (14π., 4 ριμπ).

Η εξέλιξη του αγώνα

Μετά από εναλλαγές στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (2-4, 6-4, 6-6), στο 9' με επιμέρους σκορ 7-2 και τους Τέπιτς, Γκος να βάζουν την μπάλα στο καλάθι, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με +5 (13-8), απόσταση που υπερκάλυψε ο Κολοσσός και με τον Μπράουνινγκ εκτελεστή έγινε... αφεντικό στο παρκέ (16-22).

Με διαδοχικά τρίποντα του Γκος στα τελευταία δευτερόλεπτα της πρώτης περιόδου, τον Αμερικανό γκαρντ να συνεχίζει να σκοράρει στη δεύτερη περίοδο και επιθετική στήριξη από τους Χρυσικόπουλο, Μαργαρίτη, ο «Δικέφαλος» βρέθηκε στο +6 στο 12' (28-22). Στα μισά του δεκαλέπτου οι νησιώτες έφεραν τη μάχη στα ίσια (33-33), χρονικό σημείο που οι «ασπρόμαυροι» με επιμέρους σκορ 10-3 έφυγαν στα αποδυτήρια με +5 (43-38).

Με καλύτερα πατήματα και αποτελεσματικότερος επιθετικά ο Κολοσσός στην τρίτη περίοδο, ανέτρεψε το εις βάρος του σκηνικό και πήρε τα ηνία στο 26' με +5 (49-54). Διαφορά που στο 31' πήγε στο +10 (59-69) και συντηρήθηκε περίπου στο ίδιο επίπεδο, παρά την ύστατη προσπάθεια που κατέβαλε ο ΠΑΟΚ στα τελευταία δευτερόλεπτα για να διαφοροποιήσει το σκηνικό υπέρ του. Γεγονός που έδωσε τη νίκη στους Ροδίτες, για δεύτερη φορά φέτος στη Θεσσαλονίκη, καθώς προ εβδομάδων κατάφεραν να περάσουν αλώβητοι και από το Αλεξάνδρειο απέναντι στον Αρη.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 43-38, 57-66, 79-83.

Δείτε τα πλήρη στατιστικά των ομάδων στο gallery...

Παναθηναϊκός AKTOR: Ο σχολιαστής της EuroLeague αποθεώνει το ΟΑΚΑ - «Έτρεμα από αδρεναλίνη»
ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Δείπνο συσπείρωσης από τον Λουτσέσκου πριν το μεγάλο ντέρμπι τίτλου
NBA: Πάσχει από παράλυση Bell ο Τζοέλ Εμπίντ