Προμηθέας-Πανιώνιος 104-67: Επίδειξη δύναμης...

Ο Προμηθέας έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στον Πανιώνιο, επικρατώντας με 104-67!

Η ομάδα της Πάτρας κοιτά ακόμη και ψηλότερα από την κατάληψη της 4ης θέσης στην τελική κατάταξη της κανονικής περιόδου! Κορυφαίος των Αχαιών ο Ράιον Μπράουν με 29 πόντους, ενώ ουσιαστικοί ήταν και οι Δημήτρης Κατσίβελης (15π.), Ολεξάντρ Λίποβι (12π.).

Σε συνδυασμό με την ήττα του Περιστερίου και του ΠΑΟΚ, οι Αχαιοί απέκτησαν σημαντικό πλεονέκτημα για παρουσία στην τετράδα. Σε μεγάλη ημέρα βρέθηκε ο γκαρντ των «κυανέρυθρων» Νώντας Παπαντωνίου (27π.), αλλά δεν ευτύχησε να δει την ομάδα του να πανηγυρίζει την 9η νίκη σε 25 αγωνιστικές, που θα της εξασφάλιζε την παραμονή στα «μεγάλα σαλόνια» και... μαθηματικά.

Αποφασισμένοι για τους δύο βαθμούς μπήκαν οι παίκτες του Γιατρά, όπως φαίνεται και από τη διαφορά που οικοδόμησαν στην πρώτη περίοδο, 33-12. Ο Πανιώνιος μετρούσε μόλις 3 πόντους (20-3) στα πρώτα 6 λεπτά, βρήκε κάποιες λύσεις από τον Παπαντωνίου στη 2η περίοδο για να μειώσει σε 42-30 στο 19ο λεπτό. Μετά το 47-34 του ημιχρόνου, ο Μπράουν συνέχισε να κάνει... τα δικά του στο παρκέ για το +21 (66-45, 28') του Προμηθέα. Η 4η περίοδος άρχισε με τον Πανιώνιο να βρίσκεται στο -19, (68-49) και ο Προμηθέας μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία (ξέφυγε και με +40, 103-63) τα τελευταία λεπτά, μέχρι το τελικό 104-67.

Τα δεκάλεπτα: 33-12, 47-34, 68-49, 104-67

Δείτε τα πλήρη στατιστικά των δύο ομάδων στο gallery...