Μεγάλο διπλό του Προμηθέα στο Περιστέρι (photos)

Σπουδαία νίκη με 86-79 πέτυχε ο Προμηθέας Πατρών επί του Περιστερίου στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», για τη 15η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ.

Η αχαϊκή ομάδα έγινε η πρώτη που περνά νικηφόρα φέτος από την έδρα του ΓΣΠ και τον έπιασε στη βαθμολογία με 25β. (όσους έχουν επίσης ΠΑΟΚ και ΑΕΚ), αποκτώντας και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το ματς με 6/9 τρίποντα και προηγήθηκαν 21-14 στο 8ο λεπτό, όμως ο Γκρέι με 12 πόντους στην πρώτη περίοδο κράτησε κοντά στο σκορ το Περιστέρι (23-26 το δεκάλεπτο). Οι Πατρινοί όμως είχαν περισσότερες λύσεις στην επίθεση (δεδομένης μάλιστα και της απουσίας του πρώτου σκόρερ των γηπεδούχων, Ράιαν Χάροου), ακόμη κι όταν «στέρεψε» το μακρινό σουτ, και σταδιακά ανέβασαν τη διαφορά, κλείνοντας το ημίχρονο στο +12 (46-34).

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στην τρίτη περίοδο, με το Περιστέρι να βελτιώνει σημαντικά την άμυνά του και να μειώνει σε 53-50 (25΄), με τον Γκρέι να... ντύνεται Χάροου και να εκτελεί από παντού. Το έβδομο δικό του τρίποντο έφερε το ματς στον πόντο (62-63) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και το φινάλε προμηνυόταν δραματικό. Όμως, ο Γκρέι «σίγησε» στην τελευταία περίοδο (πέτυχε μόνο ένα τρίποντο στο τέλος, όταν το παιχνίδι είχε κριθεί), οι γηπεδούχοι ξέμειναν από λύσεις και ο Προμηθέας, αν και για λίγο βρέθηκε πίσω στο σκορ (64-63), πήρε ξανά τον έλεγχο, ξέφυγε 84-74 με πρωταγωνιστές τους Λίποβι και Παρκς και πήρε τη νίκη με 86-79, υπερκαλύπτοντας και τη διαφορά του πρώτου αγώνα (είχε ηττηθεί 76-73 στην Πάτρα).

Super League: Δύο αγωνιστικές απαγόρευση στον Αλέξη Κούγια
Έπιασαν στα πράσα τον Μπολτάουζερ να κλέβει!
Αριστεία Φαρμακευτικής Αγοράς: Στη ΒΙΑΝΕΞ και την καθηγήτρια Ελένη Σκαλτσά τα δύο ειδικά βραβεία